Így maradhatunk frissek és fittek ősszel is

Az ősz időszaka sokak számára azt jelenti, ideje felkészülni a téli begubózásra. Kevesebb a mozgás, kisebb mértékű a kerti vetemény és gyümölcs-fogyasztás. Mit (t)együnk, hogy az étrend segítsen frissnek és fittnek maradni?

Az ősz meglehetősen hangulatos időszak, akkor is, ha számos ember inkább a begubózás kezdeteként éli meg ezt az időszakot. Sok a szezonális zöldség és gyümölcs, melyek kimondottan finomak, olcsón beszerezhetők és akár ízletes süteményeket is készíthetünk belőlük.

Mit tegyünk, hogy a jót hozzuk ki az őszből, étrendünkkel támogassuk a szervezetünk megfelelő működését és fittségét?

Fotó: 123rf.com

  • Együk, ami frissen és ilyenkor a leginkább elérhető!

Már sokat teszünk egészségünkért, ha étrendünkbe beiktatjuk az ősszel szezonálisnak számító zöldségeket és gyümölcsöket. Ilyenkor a legolcsóbb a hazai is, ami még költséghatékonnyá is teszi a beszerzésüket. Vegyük, együk a karfiolt, kelbimbót, káposztát, padlizsánt, fokhagymát. Ízletes a kínai kel is! Fűszerek közül a bors és az édeskömény remek választás ősszel. Ha gyümölcsöt veszünk, az alma, a körte, a birsalma ilyenkor nagy sláger, de a szőlő is tökéletes!

  • Segítenek a savanyított zöldségek

Talán meglepő, de ha rendszeresen fogyasztjuk az erjesztett ételeket, azzal sokat teszünk szervezetünkért. Immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatásúak és segítenek a gyomor savasságát egyensúlyban tartani. Legyen az őszi étrend része a savanyú káposzta, uborka, savanyított, például sárgarépa és karfioltartalmú vegyes zöldség. A fermentált élelmiszerek között van a kefír is, ezért ha szeretjük, ilyenkor nagyon érdemes kortyolgatni.

  • Ha ősz, akkor meleg levesek

A finom, tartalmas leveseket sokan szeretik. Az ősz kiváló időszak arra, hogy rendszeresen kóstolgassuk őket! Kitűnő hatással vannak az emésztésre és elősegítik a jó hangulatot. Ráadásul, kimondottan gazdagok tápanyagokban, mellyel segítenek távoltartani a kórokozókat.

  • Kevés cukor, több antioxidáns

Bár csábítónak tűnhet az ősziessé váló időben a fokozott édesség- és cukorfogyasztás, a cukorral nem járunk jól. Nemcsak a hízáshoz járul hozzá, a közérzetünkre is rossz hatással lehet, sőt, csökkenti az immunrendszer hatékony működését.

Együnk ellenben több olyan élelmiszert, amelyek tartalmaznak antioxidánsokat. A legnépszerűbbek a citrusfélék, melyek sok C-vitamint tartalmaznak, de a narancs, mandarin és egyéb déli gyümölcsök, az eper szintén javasolható. Zöldségek közül érdemes enni a brokkolit, paprikát, fokhagymát, kelbimbót, spenótot. A zöld tea szintén hatásos rendszeresen fogyasztva!

Fotó: 123rf.com

  • Együnk megfelelő mennyiségű fehérjét

Nem hiányozhat az őszi étrendből a kellő mennyiségű fehérje. Ha ezekből eleget eszünk – és minőségit -, nem leszünk éhesek és felpörgetjük az anyagcserénket. A húsok, illetve a növényi fehérjék, így a hüvelyes zöldségek, olajos magvak, a szójabab és a tofu kiváló fehérjeforrások. Ellátják a szervezetet rostokkal, illetve a már említett, értékes antioxidánsokkal.

  • Éljünk a vitaminok, gyógynövények adta előnyökkel

Érdemes kihasználni az őszi napsugarakat, hogy D-vitaminnal töltődjünk! A D-vitamin erősíti az immunrendszert, segít a jó közérzet megtartásában, de abban is, hogy ne kerüljenek ránk plusz kilók. Az őszi időszakban érdemes étrend-kiegészítőként is szedni.

Ami a gyógynövényeket illeti, az őszi étrend része lehet az immunerősítő aloe vera, tőzegáfonya, goji bogyó vagy az echinacea. Mindegyik kapható étrend-kiegészítő formában, de teaként és ihatjuk őket.

Fotó: 123rf.com

  • Ősz és fűszerek

Az őszi időszakban jellemzően kellemes fűszerekkel ízesítjük italainkat, ételeinket. Kinek ne lenne ismerős a fahéj vagy a gyömbér illata, melyet gyakran érezhetünk süteményen, teában, forraltborban? Fogyasszuk őket, kurkumával, szerecsendióval kiegészítve. Az étrendbe iktatva nemcsak fogyni segítenek – sokat tesznek az egészség megőrzéséért is.

Vitamindús őszi-téli gyümölcsök: naspolya és birs

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.