Ha rendszeresen reggelizel, ezeket tudnod kell

Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, és vacsorázz, mint egy koldus – halljuk milliószor, de vajon tartjuk-e magunkat ezekhez az elvekhez?

Nos, a reggeli kétségkívül a nap legfontosabb étkezése, ezért fontos, hogy a szervezetedet a megfelelő táplálékkal tiszteld meg, ugyanakkor ne érezd magad rosszul a bőrödben akkor sem, ha ébredés után egy-két órán át nem kordul még meg a gyomrod…

Mit tegyél, ha ébredés után nem vagy éhes?

Vannak, akik nem tartoznak a pacsirták közé, ezért délelőtt gyakorlatilag nincsenek életfunkcióik (mi tagadás, én is ebbe a kategóriába tartozom). Mások kora reggel akár nyolc-tíz kilométert is lefutnak, ami előtt természetesen nem ehetnek, majd a futás után a felszabaduló endorfinok azok, amelyek elveszik az étvágyat jó néhány órára. Mit tehetsz ilyen helyzetben? Nos, először is, ne stresszelj emiatt. Tudom, mindig azt hallod, hogy reggelizni muszáj, és az első fogást kihagyni rémesen egészségtelen dolog, de a legjobb mindig az, ha a belső hangra figyelsz: egyszerűen akkor egyél, amikor valóban megéheztél, és jólesik. Hasznos azonban, ha nagyjából ugyanabban az időben eszel mindennap, függetlenül attól, hogy ez mikor van: így ugyanis az anyagcseréd rendszeres és kiszámítható lesz.

Ha reggeliznél, a következő dolgokat érdemes tudnod…

Ha úgy döntöttél, hogy reggelit kíván a szervezeted, tudd: legalább nyolc órán át koplaltál, tehát fontos, hogy folyadékot vegyél magadhoz. Nem árt, ha friss, egészséges gyümölcsléről van szó, a langyos vízbe csavart citrom például számos szakértő szerint a legeslegjobb dolog, ami a korai órákban történhet veled. Mindig annyit egyél, amennyi jólesik. Hiába tudod, hogy esetleg hosszú ideig nem lesz lehetőséged ebédelni, fölöslegesen ne tömj magadba kalóriákat. Koncentrálj inkább a minőségre: ha a szénhidrátok, fehérjék és zöldségek, gyümölcsök megfelelő kombinációját veszed magadhoz, garantáltan sokáig nem éhezel meg, és az energiaszintedre sem lesz panasz.

A szénhidrát mellett fehérjét (és zöldséget, gyümölcsöt) is vegyél magadhoz.

Az ideális reggeli a szénhidrátok és a fehérje megfelelő kombinációjáról szól: a joghurt és a müzli, a gyümölcs, a tojás és a sonka mindig kitűnő ötlet tehát. Felejtsd el a muffint, a perecet, a kakaós csigát és a többi péksüteményt, mert hiába eszel meg ipari mennyiséget ezekből, egy-két órán belül újra farkaséhesnek fogod érezni magadat. Ennek az oka egyszerű: a szénhidrátok önmagukban véve csak arra jók, hogy cukorrá alakuljanak a véráramban, és inzulinreakciót indítsanak el. Amint az inzulin útjára indul a szervezetedben, a vércukorszinted pillanatok alatt leesik, és… hiába ettél nemrég, úgy érzed, hogy újra fel tudnál falni egy egész elefántot! Ha mindenképpen péksüteményt kívánsz, egyél mellé mást is.

cukorbetegség – legyen az bármely típus- szigorú étrendet igényel. Mivel nem mindegy, hogy a beteg mit, mikor és mivel eszik, ezért sokszor komoly fejtörést okoz egy olyan diéta kialakítása, mely finom, változatos és nem mellesleg kordában tartja a vércukorszintet. 

Így reggelizzen cukorbetegként

Készülj előre, ha tudod, hogy nem lesz időd reggelizni.

Ha nem kívánod a reggelit, nincs gond: ahogy fentebb írtuk, majd eszel, ha megjött az étvágyad. A gond akkor van, ha éhesen ébredsz és szívesen ennél valamit, de egyszerűen semmire sem marad időd a nagy kapkodásban. Ilyenkor mit lehet tenni? Nos, készülj fel már este a reggelire. Rakj össze egy szendvicset, csomagold be, tedd a hűtőbe – így elég gyorsan megragadni a finomságot, és akár útközben is megeheted. Még egyszerűbb, ha a vacsorádból maradt valami, amit reggel is szívesen megennél.

kép: Ali Inay, Unsplash

Forrás: nuus.hu