Fapados Szilvaút – köszvény és fejfájás

A 16 hazai és 10 erdélyi települést összekötő Szilvaút mentén virágzásnak indult az idegenforgalom.

Köszvény gyógyítására javallották a királynak

A gyakran fanyar ízű szilva lekvárrá főzve nemesedik igazi ínyencséggé. A lekvárfőzés azonban nagy tudást, türelmet igénylő fáradságos művelet, egész napos kevergetést követel. Ajánlatos az üstöt a szabadban elhelyezni, mert a tűz fölött rotyogó édes massza ki-kirobban és a szerteszálló forró kis lövegek összemázolhatják a konyha falát. Ezen fortélyokkal ismerkedhet a szilvaút látogatója Penyigén az ország egyetlen Lekváriumában.

A szilvamúzeumban kemencék, katlanok, teknők, motolla, rosta, a szilva tárolására használt szilke – valójában nagy köcsög – és a fától a termést megszabadító szilvaverő rúd látható – kalauzolja el a vendégeket Danó Sándor. Megtudjuk, hogy a valódi penyigei lekvár a gyakorlatilag vadon növő, "nemtudom" nevű, apró szemű, hamvaskék szilvából készül, amíg a legjobb befőtt a besztercei fajtából tehető el télre. A múzeumban arról is kiokosítanak, hogy a szilvát a honfoglalás előtti időkben a görögök, örmények, szírek termesztették. A római birodalomban megbecsült ételként ismerték, a légiósok például e gyümölcsből merítettek erőt a hosszú napi meneteléshez és a csatározáshoz.

lekv%2525C3%2525A1r1

A szilvaút egyik romániai állomása a roskadozó állapotában is büszke várkastélyáról nevezetes Aranyosmeggyes. A község pálinkaházában e különleges ital varázsolásának eszközei vehetők szemügyre, köztük rézüst, lepárlók, fokolók, tartályok. A vendéget itt jóféle szatmári szilva pálinkával kínálják. A tüzes italt a még Robert Károly királyt is kínzó köszvény gyógyítására javallották a középkorban, a legenda szerint az uralkodó éppen a pálinka hatására meg is szabadult e nyavalyától.

Az erdélyihez hasonló pálinkaház átadására készülnek most Tarpán is. Egy régi parasztházat rendeznek be, ahol a főzés fogásait követhetik nyomon a látogatók. A közelben áll a 19. századból megmaradt szárazmalom, amelyben annak idején körben járó lovak hajtották a malomköveket. A molnármester errefelé az elmúlt századokban nagy tekintélynek örvendett, sokszor még az igazságtevő bíró szerepére is felkérték vitás ügyekben. E vidéken a vízimalom kevésbé volt használatos, mert a szeszélyes Tisza a szabályozás előtt bizonytalanná tette a működést, gyakran szinte perceken belül akár egy métert is emelkedett a vízszint.

Csónakos fejfás temető

A vidéken keresztülkanyargó, kiszámíthatatlan folyóról írta Petőfi Sándor A Tisza című versét. Nagyar határában meredezik az égnek a 200 éves kocsányos tölgy villám sújtotta csonkja, a fa tövében ülve szállta meg az ihlet a költőt, hogy a híressé vált költeményét papírra vesse. A legendának lehet alapja, hiszen – amint a szilvaút résztvevői saját maguk is láthatják – a Kis-Túr itt siet a Tiszába.

lo6uujac

Szatmárcsekén a Kölcsey-kúria helyén épült emlékházban a Himnusz alkotójának íróasztala is megtalálható. Innen néhány utcával arrébb fedezhető fel Európa egyetlen csónakos fejfás református temetője. Amint Danos Sándortól megtudni, a rendhagyó forma onnan ered, hogy árvizes időszakban csónakkal hozták ide, az ilyenkor a vízből szigetként kiemelkedő temetőbe a halottakat. Itt áll Kölcsey síremléke is.

Tiszacsécsén pedig a Móricz Zsigmond-emlékházba lehet szó szerint bebotlani, mert az óvatlan látogató könnyen beütheti a fejét az alacsony szemöldökfába. A nagy író ötéves koráig cseperedett e falak között. A sokféle építészeti látnivaló között csodálható meg Tákoson a népi barokk stílusú, zsindellyel fedett református műemléktemplom festett kazettás mennyezetével.

Tivadarnál a tiszai szabadstand finom homokja csábítja sütkérezésre a vízitúrákon megfáradt kenuzókat. A környék vendéglőiben halászlé, szilvás, meggyes beregi rétes, dióval, szilvalekvárral megbolondított mocskos tészta kínálja magát. Legutóbb ausztráliai turisták fényképezkedtek a teli tál tésztával: a szilvapálinkától megemelkedett hangulatban fogadkoztak, hogy jövőre egész rokonságukkal térnek vissza a Szilvaútra. Danó Sándor becslése szerint a kedvező tavasz nyomán az idén jó szilvatermés várható Szabolcs-Szatmár-Beregben.

Forrás: