A 10 legjobb májtisztító étel

Nem érezzük jól magunkat? Sok alkoholt fogyasztottunk az utóbbi időben? Ránkférhet egy májtisztító kúra, amelyet teljesen hétköznapi élelmiszerekkel el tudunk végezni. Lássuk, hogyan!

Orvosok, gyógyszerészek és táplálkozási szakértők mind egyetértenek abban, hogy a nyugati, feldolgozott ételek, életmódunk és a környezetszennyezés nyomot hagynak májunk egészségén – amely a leginkább felelős a méreganyagok szervezetből való eltávolításáért. Ha a máj túl van terhelve, a test szöveteit is érintik a méreganyagok, s ez lehetőséget ad betegségek kialakulásához.

Mi magunk azonban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a legmegfelelőbb élelmiszerek étrendünkbe iktatásával megtisztítsuk májunkat a toxinoktól, támogatva egészségünket.

Válasszunk friss, bio termékeket – nemcsak nekünk, környezetünknek is előnye származik belőle. A megfelelő ételek és gyógynövények fogyasztása májtisztítás szempontjából igen fontos. Lássuk, mit együnk, hogy elérjük a célunkat.

1.Sárgarépa: nagy mennyiségben tartalmaz A-provitamint, béta-karotin formájában. Ezért a répa remek választás a máj egészségének fenntartásához, amennyiben a szervezet képes A-vitaminná alakítani. Ki kell emelni ugyanakkkor, hogy a sárgarépalé fogyasztását sem szabad túlzásba vinni – kiváló májtisztító, de a túl sok béta-karotin májtoxicitást is okozhat.

2.Gyökerek: a májtisztításhoz kiváló betanin nevű fitonutrienst tartalmaznak, melyről kimutatták, hogy védő hatású a májra nézve. Nem kell azonban sokáig főzni, ugyanis ebben az esetben sokat veszít egészségügyi előnyeiből.

3.Olíva olaj: telítetlen zsírsav-tartalma miatt az olíva olaj segít csökkenteni a trigliceridek májban való felhalmozódását, mérsékelve a „zsírmáj” jelenség kialakulásának esélyét. Ha nem fogyasztunk sok zsírt és cukros üdítőt, az szintén előnyös!

4.Citromlé: jól ismert májtisztító. Javasolt azonban a béltisztítás elvégzése is, mielőtt a máj méreganyagtól való megszabadítására sor kerül, hogy elkerüljük a toxinok szervezetben maradását.

5.Zöld tea: remek katekin-forrás, antioxidáns, amely segít fenntartani a kiegyensúlyozott májfunkciót.

6.Kurkuma: magas kurkumin tartalma miatt – amely erős antioxidáns -, bizonyítottan csökkenti a gyulladást, amely számos krónikus betegséggel hozható összefüggésbe.

7.Zöld leveles zöldségek: például a káposzta és a brokkoli. Az izotiocianátok jelenléte hozzájárul ahhoz, hogy ezek a finomságok megküzdjenek a krónikus megbetegedésekkel, így például a májcirózissal. Nagy adag jódot is tartalmaznak, így nemcsak remek májtisztítók, de a pajzsmirigy működését illetően hasznosak.

8.Avokádó: egy japán tudományos tesztelés kimutatta, hogy az avokádó hatékonyan elnyomja a toxikus májkárosodást patkányoknál, amely azt jelzi, hogy ez az előny embereknél is megmutatkozhat. Egy közelmúltbéli tanulmány pedig arra világított rá, hogy az avokádó, ha magas béta-karotin tartalmú élelmiszerekkel fogyasztják, segít a májnak elnyelni az A-provitamint, majd A-vitaminná alakítani azt. Egyébként az avokádó egyike azoknak a zöldségeknek, melyeken a legkevésbé tapadnak meg növényvédőszer-maradványok. Kiváló a májtisztításhoz.

9.Fokhagyma: évezredeken át használták egészségügyi előnyei miatt, számos betegségre. Vértisztító hatású, segíti a légutakat és most az is kiderült, hogy védő hatással rendelkezik a májra nézve.

10.Spenót: betainban gazdag zöldség, fontos tápanyag, amely hozzájárul a megfelelő májfunkciókhoz, emellett értékes élelmiszer a krónikus betegségek megelőzése céljából is.

Vegyük, együk őket a máj egészségéért!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php