Oktatási program a cukorbetegségről az általános iskolákban

Diabétesz oktatási program indult Magyarországon öt általános iskolában. A program célja, hogy felhívja a gyerekek, szülők és tanárok figyelmét a cukorbetegséggel kapcsolatos ismeretekre, illetve, hogy segítse a cukorbeteg gyermekek iskolai integrációját.

A KiDS programot a Nemzetközi Diabétesz Szövetség hozta létre, Magyarországon a Sanofi gyógyszercég támogatásával és az Egy Csepp Figyelem Alapítvány közreműködésével valósul meg.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség általános iskolás gyerekek, szüleik és tanáraik számára hozta létre KiDS elnevezéssel iskolai oktatási programját, mely jelenleg öt magyarországi iskolában segíti a cukorbeteg gyermekek integrációját és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának korai megelőzését. A KiDS magyarországi programjában kiemelten hangsúlyos szerepet kapnak a fiatalok egészséges életmódjával kapcsolatos, valamint a betegségmegelőzésről szóló ismeretek is.

Ma már nem csak idős korban jelentkezik a 2-es típusú cukorbetegség. A gyerekkori elhízással párhuzamosan sajnos évről évre nő az ezzel a betegséggel diagnosztizált tinédzserek és fiatal felnőttek száma. Pedig egészséges életmóddal a 2-es típusú diabétesz 70%-ban megelőzhető lenne” – mondta el az eseményt megnyitó Stella Péter, a KiDS program magyarországi bevezetését támogató Sanofi orvosigazgatója.

A KiDS program abban segíti az oktatási intézményeket, hogy azok megfelelő támogatást tudjanak nyújtani a cukorbeteg gyermekek számára. Magyarországon jelenleg a 18 év alatti fiatalok között több mint 3600-an élnek 1-es típusú diabétesszel. A világon minden hatodik (!) percben elhangzik valahol a gyerekkori diabétesz diagnózisa. Ha az érintett gyerek a várt támogatás és elfogadás helyett diszkriminációval szembesül, az könnyen önbizalomhiányhoz és a kezelés elhanyagolásához vezethet. Ezért a KiDS program egyes elemei – képzések, interaktív tananyagok, tematikus napok – nem csupán a cukorbeteg kisgyerekekhez, hanem az őket körülvevő pedagógusokhoz, szülőkhöz és egészséges osztálytársakhoz is szólnak.

Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány alapítója hangsúlyozta, hogy hazánkban egyedülálló módon valósul meg a KiDS program, mely az alternatív szülői – és tantestületi értekezlet mellett a gyerekek számára az Egy Csepp Figyelem Alapítvány által fejlesztett, 5 állomásból álló játékos foglalkozás formájában ismerteti meg a 9-11 éves korosztályt azzal, hogyan élik mindennapjaikat cukorbeteg társaik. A gyerekeknek szóló tematikus napokat, melyek lebonyolításában a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületének önkénteseinek is részt vesznek, november 16. és december 5. között rendezik meg három vidéki és két fővárosi iskolában. A felnőttek képzése már elindult, a pedagógusok és a szülők nem csak az előadást követték rendkívüli figyelemmel, de aktívan részt vettek a vércukormérésben is.

Hiszünk abban, hogy ha sikerül az általános iskolákban egy megértő, befogadó közeget kialakítani, az egyszerre támogatja az érintett fiatalokat, teszi érthetőbbé a betegséget a környezetüknek, és járul hozzá a 2-es típusú cukorbetegség megelőzéséhez” – tette hozzá az alapítvány vezetője.

A program eddig öt hazai iskolában indult el kísérleti jelleggel, a szervezők célja, hogy a diabéteszről szóló ismeretek valamennyi iskolába eljussanak a jövőben. Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese elmondta, hogy ehhez szeretnének segítséget nyújtani, hiszen egy-egy jó programot nem könnyű egyik napról a másikra eljuttatni mind a 170 ezer pedagógushoz országszerte, lépésről lépésre kell haladni.

Hidat szeretnénk képezni a kor aktuális kihívásaira felkészülni akaró intézményvezetők, pedagógusok és a KiDS elkötelezett résztvevői között” – fogalmazott.

Dr. Kis János Tibor, a Magyar Diabétesz Társaság tagja, gyakorló  diabetológus felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon közel egymillió embert érint a cukorbetegség, ebből az 1-es típus kb. 50 ezret.

Szinte minden óvodába, iskolába jár diabéteszes gyerek. Ez tipikusan egy olyan betegség, ami egészégnevelést kíván. A betegellátást is jelentősen segíti, ha minél több gyermek, szülő és pedagógus képes felismerni a cukorbetegség jeleit” – mondta.

A cukorbetegség elleni küzdelemben az edukáció mellett kiemelt szerep jut a rendszeres szűrésnek és az egészséges táplálkozásnak is. A sajtóeseményen az Egy Csepp Figyelem Alapítvány a gyerekeknek szóló tematikus nap egyik állomását alakította ki, ahol bárki játékos élelmiszerismereti feladatokban vehetett részt az alapítvány dietetikusának közreműködésével.

Pap Lászlóné, a programhoz csatlakozó Lázár Ervin Általános Iskola igazgatója kiemelte, hogy az élményalapú oktatás nagyon fontos és hatékony.

A KiDS jó példa arra, hogy ha a gyerekek testközelből ismerkedhetnek meg egy-egy jelenséggel, betegséggel vagy éppen problémával, sokkal jobban megjegyzik az azzal kapcsolatos tudnivalókat. Biztos, hogy a program révén jobban fognak figyelni cukorbeteg társaikra” – mondta.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.