Nyári hőség és cukorbetegség

Mindegy, hogy egy-két hétig vízparton nyaralsz, vagy csak hosszabb időt töltesz a szabadban, a nagy meleg és a magas páratartalom bizonyos veszélyekkel járhat, főleg a cukorbetegek számára.

Milyen problémák merülhetnek fel a cukorbetegeknél?

A kiszáradás és a magas vércukorszint a két leggyakoribb és legfenyegetőbb probléma a diabéteszesek körében. Az előbbi ellen úgy védekezhetünk, ha rengeteg folyadékot fogyasztunk, elsősorban vizet.

A nagy hőségben gyakoribb a vércukorszint-ingadozás is, ami a cukorbetegek esetében fokozottan veszélyes. Ilyenkor hipoglikémia vagy hiperglikémia léphet fel.

Hipo- és hiperglikémia kánikulában

A cukorbetegeknek még jobban kell vigyázniuk magukra a hőségben. A nagy meleg miatt gyakran alakul ki hipoglikémia, hiszen ez a vércukorszint csökkenésével jár együtt. Egy nemrég végzett kutatás eredményei szerint a magas páratartalmú területeken a szervezet anyagcseréje felgyorsul, emiatt pedig nagyobb lesz a hipoglikémia kialakulásának veszélye.

cukorbetegseg13

A hőség miatt azonban sokkal nehezebb lehet felismerni mind a hipo-, mind pedig a hiperglikémiát: az izzadás és a fáradékonyság például nemcsak a hipoglikémiának lehet a tünete, de a hőség is okozhatja.

Különösen utazáskor kell figyelni a vércukorszintre. Az elindulás előtt és a megérkezés után mindenképp mérd meg a vércukorszintedet, és akkor is, ha sokat mozogsz napközben. Sokat segít az is, ha van nálad valamilyen nassolni való, ha úgy érzed, hogy leesett a vércukorszinted.

A hőmérséklet emelkedése miatt lehet, hogy meg kell változtatnod az inzulinod adagolását is. Ha nem sikerül egyedül megtalálnod a megfelelő mennyiséget, akkor kérj segítséget az orvosodtól!

A cikk folytatását a KamaszPanasz oldalán olvashatjátok!

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.