Cukormentes diétán a daganatsejtek?

A Johns Hopkins Egyetem munkatársai kimutatták, hogy a nyirokmirigy-daganatsejtek szőlőcukor hiányában képesek a glutamin nevű aminosav bontására, és energiaszükségletüket ezen alternatív forrásból pótolják.

A Cell Metabolism legutóbbi számában Dr. Anne Le és munkatársai a glutamináz nevű enzim gátlásának daganatellenes hatására világítottak rá. A B-sejtes nyirokdaganat (orvosi szóval limfóma) esetén korábban keveset tudtak a glutamin szerepéről, mindazonáltal a vérben a 20 aminosav közül messze a glutamin szintje a legmagasabb.

kjcsgfnp

A citromsav-ciklus, melyet Szent-Györgyi Albert és Hans Adolf Krebs írtak le elsőként, a szőlőcukor (glukóz) bontására épül, azonban jelen kutatás bizonyítja, hogy cukor hiányában, mely állapot igen gyakori a daganatszövetben, a B-sejtek képesek a glutamint is felhasználni. Elégtelen oxigénszint mellett a daganatsejtek a glutamint glutationná alakítják, így védve a sejteket a reaktív molekulák okozta károsodástól. A citromsav-ciklus annyira rugalmasnak bizonyult, hogy nem csupán a glukózt, hanem a glutamint is képes felhasználni, ami fontos tényező lehet a daganatsejtek osztódása és túlélése szempontjából kevéssé optimális körülmények között.

A felfedezés új daganatellenes stratégiának adhat teret, az aminosavat bontó glutamináz nevű enzim gátlásával.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.