Az 1-es típust is gyógyszerezzük?

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében alkalmazott liraglutid nevű tabletta az 1-es típusú cukorbetegek esetén is adható, ahol a fő kezelés az inzulin adásából áll.

A European Journal of Endocrinology hasábjain megjelent tanulmány esetszáma igen alacsony, emiatt a tudósok annak szélesebb körű ismétlését tervezik. Az eredmény azért is átütő, mivel az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében az 1920-as évek óta, amióta az inzulin elérhető, lényegi előrelépés nem történt.

A betegség ezen formája egy autoimmun betegség, melynek során a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, így téve lehetetlenné a vércukor szabályozását. Dr. Paresh Dandona és munkatársai szerint a liraglutid ezen betegcsoport esetén is képes hozzájárulni a vércukor normál szinten való tartásához, ugyanakkor a 24 heti kezelés csökkenti az étvágyat, az ételbevitelt, és testsúlyvesztést is okoz – mely állapot különösen kívánatos cukorbetegek esetén.

hormon1

A visszatekintő vizsgálat kezdetén 14 betegben elvégezték azt a tesztet, mely a glikozilált hemoglobin (A1C) szintjét mutatja ki – ez a vizsgálat jól mutatja a vércukorszint hosszútávú kilengéseit. Ez alapján még a legpedánsabb 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőkben is ki lehetett mutatni, hogy esetenként volt kiugrás, akár negatív, akár pozitív irányban. Azonban a liraglutid gyors hatásán keresztül képes csökkenteni a heveny magas vércukorszintet. A gyógyszer kihagyása hasonlóan gyorsan megnyilvánul.

A jelenség háttere nem teljesen világos, azonban Dandona és munkatársai azt gyanítják, hogy a liraglutid abban jeleskedik, hogy 1-es típusú cukorbetegekben gátolja a glukagon étkezés utáni felszabadulását – ez a hormon növeli meg a vércukorszintet.

Forrás: