A paradicsom és az alma gyógyhatásai

Napi egy alma az orvost távolt tartja”- mondja az ismert közmondás. Együk, mert nemcsak egészséges, de nagyon finom is!

Miért jó az alma?

  1. Az alma tele van oldható rosttal, ami csökkenti a bélrendszeri rendellenességek, a divertikulózis, az aranyér és egyes daganattípusok előfordulását, elősegíti az inzulin szabályozását, és megkönnyíti a méregtelenítést.
  2. Az almában lévő pektin az inzulinkiválasztás visszaszorításával csökkenti a koleszterinszintet.
  3. Egy tanulmány azt mutatta, hogy heti öt alma fogyasztása csökkenti az olyan légzőszervi megbetegedések kockázatát, mint az asztma.
  4. A kínai orvoslás szerint az alma erősíti a szívet, hidratálja a tüdőt, csökkenti a nyáktermelést, és növeli a testnedvek mennyiségét.
  5. Az almaecet segít a vesekő megelőzésében.
  6. Az alma napi fogyasztása a bőrbetegségek előfordulását is visszaszorítja.
  7. Egy brazil tanulmány szerint azoknak a nőknek, akik étkezések előtt elfogyasztottak egy almát, 33 százalékkal többet sikerült leadniuk testsúlyukból, mint az almát nem fogyasztók.
  8. Egy almában csupán 50-80 kalória van, és nem tartalmaz zsírt vagy nátriumot.
  9. Az alma tele van C-vitaminnal, A-vitaminnal és flavonoidokkal, és kis mennyiségben foszfort, vasat és kalciumot is tartalmaz.
  10. Az almából káliumot is bevihetünk a szervezetünkbe, ami jót tesz a szívünk egészségének.

Fotó: 123rf.com

Alma: Hogyan érdemes fogyasztani, hogy tényleg hasson?

Az almát héjastul érdemes fogyasztani, hogy a lehető legtöbb tápanyagot bevigyük a szervezetünkbe (a C-vitamin és az A-vitamin nagy része is a héjában található).

A környezetvédelmi szervezetek vizsgálata szerint az alma a növényvédő szerekkel legszennyezettebb gyümölcs. A nem bio almákat gyakran viaszozzák, ami nem emészthető. Lehetőleg bio almát vásároljunk, vagy ha ez nem lehetséges, fogyasztás előtt alaposan mossuk meg, esetleg hámozzuk meg

Figyelmeztetések

Az almamag nagy adagban mérgező, ezért terhes és szoptató nőknek, valamint gyermekeknek nem ajánlott. Az almalé koncentrátum tele lehet arzénnal, ha nem bio alapanyagból készült.

Miért egészséges a paradicsom?

A paradicsom az egyik legegészségesebb zöldségünk. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Kiemelkedően magas a C­-vitamin benne, de jelentős az A­-, B1-­, B2­- és E­-vitamin tartalma, de ezeken kívül számos vitamin forrása és gazdag karotinban is.

Számos ásványi anyaga közül, meg kell említenünk a káliumot, foszfort és a szilíciumot. Káliumtartalma tisztítja a vért, a többi ásványi anyag, ­amely még megtalálható benne ­segít eltávolítani  a vérből a mérgeket. Magas víztartalmának köszönhetően megakadályozza a vér besűrűsödését.

A paradicsom szervezetünkre gyakorolt élettani hatásai

Magas antioxidáns hatású és gátolja a rákos sejtek kialakulását. Védi a májat, jó hatással van a mellékvese működésére és csökkenti a prosztatarák kialakulását. Használhatjuk méregtelenítő kúra során. Gyógyítja a szervezetben zajló gyulladásos betegségeket (pl.:húgyhólyag gyulladás, vesegyulladás), a köszvényt, az ízületi gyulladást, reumát, oldja a vesekövet, epekövet. Fokozza, serkenti az immunrendszer működését. Részben magas A-vitamin tartalmának és vértisztító hatásának köszönhetjük, hogy jótékonyan hat a májbetegségekre.

A legnagyobb mennyiségben a paradicsomban található meg a likopinvegyület, ami antioxidáns hatású daganatellenes anyag, hő hatására nem károsodik. Az A­-,C-­, és E­-vitamin tartalma megvédi sejtjeinket a káros szabadgyököktől. Bőrproblémákra, napégésre, sebgyógyulásra a paradicsom A-­vitaminja hoz gyógyulást, így nem csak belsőleg, de külsőleg is védelmet nyújt számunkra. Használjuk ezért sebekre pakolásként, ami fertőtleníti és tisztítja segítve ezzel a gyógyulást, de arcpakolásként is kényeztethetjük a bőrünket vele.

Forrás: edenkert.hu