Országjárás a levelek nyomában

A hosszú téli hónapoknak vége, itt az ideje hát, hogy véget vessünk a lustálkodásnak, s méltó programmal üdvözöljük a jó idő beköszöntét. Bátran vállaljuk fel a programfelelős szerepét, mert a következő sorok ajánlata segít abban, hogy kellemes élményt szerezzünk családunknak. Ha a tökéletes időtöltést keressük, akkor a legjobb választás, ha Magyarország egy-egy festői szépségű vidékét célozzuk meg.

Nagyvázsonyt a Balaton-felvidék dombjai ölelik körül. A település bővelkedik kulturális és természeti látnivalókban, ám legfőbb attrakciója mégis a legendás Kinizsi vár, ami egész évben nyitva áll a vendégek előtt. Balatonszemes (déli part) a Külső-Somogyi dombvidék északi, Balatonra néző lejtőire települt. Nemcsak a tó lehet vonzerő, hanem a felhősebb napokon a kiállítások és múzeumok gazdag kínálata is. Hollókő az UNESCO által világörökséggé nyilvánított védett falu. A Cserhát-hegység turistaútjai gondoskodnak a testi erőnlétről, az Ófalu gazdag kulturális kínálata pedig a szellemi táplálékról.

 

Postamúzeumok

De mi köti össze ezt a három települést? Biztos mindenki talált valamilyen párhuzamot, de gondolt-e valaki a Postamúzeum megfejtésre. Merthogy mindhárom helyen működik a postatörténeti emlékek gyűjteménye. A nagyvázsonyi műemléképületben 1968 óta láthatóak hírközlés-történeti kiállítások. Állandó kiállítása a Balaton-felvidék hírközlési emlékeit, a Balaton-felvidék posta– és távközléstörténetének tárgyi emlékeit és dokumentumait mutatja be (nyitvatartás: Április 15-től október 15-ig 10-18 óráig, hétfőn zárva). A turista zsebkönyvek szerint a szemesi postamúzeum az üdülőtelep első számú látnivalója, ami a posta levél-, csomag- és személyszállító szolgáltatását mutatja be. Fő érdekesség egy vasúti mozgóposta, ahol postások utazás közben szortírozták a leveleket és csomagokat. Hollókő faluközpontjában 1990 óta működik Postamúzeum. A Palócföld postája című kiállítás két teremben mutatja be a palócság postahálózatának fejlődését, postai emlékeit. Ez utóbbiak a képeslapoktól a bélyegeken át a bankjegyekig jellegzetes palóc tájakat, viseleteket és embereket örökítenek meg (április 1-jétől október 31-ig hétfő kivételével naponta 10-18 óráig tart nyitva).

A fenti programok, akár egynapos kiruccanás keretében is tervezhetők.

Forrás: https://napidoktor.hu/index