Mesterséges falevél a fotoszintézishez?

Hidrogénevő baktériumok is segítik a legújabb bionikus falevelet, melynek hatékonysága messze felülmúlja a fotoszintézisét.

Újabb szintet lépett a bionikus falevél hatására a mesterséges fotoszintézis.

A Harvard Egyetemen bemutatták a Bionic Leaf 2.0 találmányt, egy új, napenergiával működő energiatermelő rendszert. A napelemes szerkezet hidrogénevő baktériumok és elektromos vízbontás segítségével mesterséges folyékony üzemanyagot termel. Fejlesztői, Daniel Nocera és Pamela Silver szerint többféle vegyületet termelhet a rendszer, mindez beállítások kérdése.

Olyan platformot hoztunk létre, amivel elméletben bármilyen szénalapú molekulát létre lehet majd hozni” – fogalmazott Pamela Silver.

fa

A mesterséges levél elődjét szintén a Harvardon készítették, a két kutató az akkori csapatban is dolgozott. A fotoszintézis eddig a növények és egyes baktériumok kiváltsága volt.  Az első verzió azonban súlyos problémával küzdött: reaktív oxigénszármazékok keletkeztek benne, amik szétroncsolták a baktériumok DNS-ét. A hidrogénfejlesztést emellett egy nikkel-molibdén-cink ötvözet katalizátor segítette benne, ami magas feszültség mellett működött csak, így a rendszer hatásfokát rontotta. A Bionic Leaf 2.0 kobalt-foszfor katalizátora ezzel szemben alacsony feszültségen is üzemel, ráadásul reaktív oxigén származékokat sem termel. A napenergiát 10 százalékos hatásfokkal alakítja biomasszává, ami az elődhöz képest is jelentős teljesítmény. Még a valódi leveleket is felülmúlja, hiszen a leggyorsabban növő növények levelei sem teljesítenek 1 százalék felett. Az új bionikus levél izopentanolt, izobutanolt és polihidroxibutirátot termel. „Nagy hír, hogy felül tudjuk múlni a fotoszintézist. Ezt a technológiát el kell vinnünk a fejlődő országokba is” – emelte ki Daniel Nocera.

Forrás: https://napidoktor.hu/index