A nagy testsúlyváltozás hatással van a pajzsmirigykezelésre

A pajzsmirigy alulműködés terápiájának elsődleges pillére a gyógyszeres kezelés, hiszen a hiányzó hormont pótolni szükséges, hogy a szervezet megfelelően el tudja látni a feladatait. Azonban nem árt tudni, hogy bizonyos tünetek esetén túlkezelésre kell gondolni, főleg akkor, ha a beteg nagyobb testsúlycsökkenésen ment keresztül. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a figyelemfelhívó tüneteket ismerteti.

Pajzsmirigy hormonok szerepe

A pajzsmirigy hormonjai az egész szervezet működését befolyásolják, így nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiség álljon rendelkezésre. Amennyiben kevesebb van belőlük a normálisnál, úgy a szervezet „takaréklángon” ég, míg ha túl sok, akkor fokozott működésbe kapcsol. Egyik állapot sem jó, így mindkettőt kezelni szükséges. Leggyakrabban pajzsmirigy alulműködéssel találkozunk, mely során az anyagcsere lelassul, és többek között székrekedés, elhízás, fáradékonyság és menstruációs problémák lépnek fel.

A betegség egy egyszerű vérvétellel gyorsan megállapítható, és alulműködés esetén pajzsmirigy hormon adásával kezelhető a probléma, melynek hatására a kellemetlen tünetek is csökkennek, illetve megszűnnek.  A gyógyszer dózisának meghatározása szakorvosi javallatra történik, amit a szakember a rendszeres időközönként történő kontroll eredményének fényében határoz meg.

pajzsmirigy

Túlműködésbe mehet át a túlkezelés

Olykor előfordulhat, hogy a terápia túlkezelésbe megy át, és ilyenkor a pajzsmirigy alulműködés túlműködésbe fordul, mely ellenkező tüneteket produkál (vagyis fogyás, hasmenés, ingerlékenység, izzadás, fokozott pulzusszám). A túlkezelés oka több minden is lehet, pl. túl magas dózisú pajzsmirigy hormon pótlása, táplálékkiegészítők (pl. jód, moszatok, algák), egyéb gyógyszerek, szülés utáni időszak. Sőt, még az is befolyásolhatja az állapotot, hogy a beteg abbahagyta az addig szedett vas/kalcium tablettáit, ugyanis ezek néhány embernél zavarhatják a pajzsmirigy hormon felszívódását, és a hirtelen leállás növelheti annak hasznosulását.

További tünetek, melyek túlkezelésre utalhatnak

  • szem mögötti területről kiinduló fejfájás
  • túlzott szomjúságérzés
  • remegés
  • koncentráció-és alvászavar
  • hajhullás

A testsúlyváltozás fontos tényező

A túlkezelésnek létezik még egy oka, amit érdemes is jelezni az orvosnak, méghozzá azt, hogy a közelmúltban volt-e nagyobb súlyingadozásunk. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint ez igen lényeges információ, hiszen az adagokat többek között a testsúlyhoz is kötik, így már a 10 százalékos változást is indokolt megemlíteni, mivel ekkor meglehet, hogy az addigi gyógyszeradag megváltoztatására van szükség.

Forrás: Budai Endokrinközpont