Évente húsz haláleset fogamzásgátló miatt

Évente több mint 2500 mélyvénás trombózist és húsz halálesetet okoz fogamzásgátlók szedése Franciaországban – állapította meg a francia gyógyszerészeti ügynökség a 2000 és 2011 közötti adatok alapján kedden közzétett jelentésében.

Franciaországban 2011-ben 4,27 millió nő szedett fogamzásgátlót.
A jelentés szerint az elmúlt évtizedben fogamzásgátlók szedése miatt évente átlagosan 2529 esetben alakult ki mélyvénás trombózis, és húsz esetben halálhoz vezető tüdőembóliát okozott a tabletta. Az évi húsz haláleset közül az összesítés szerint hat esetben az első és a második generációs, 14 esetben pedig a harmadik és a negyedik generációs fogamzásgátlókat terheli a felelőség.

A 2529 trombózisos baleset közül 1751-ről az újabb generációs tabletták tehetnek. A jelentés kiemelte, hogy évente kilenccel kevesebben halnának meg és 1167-tel kevesebb trombózis történne, ha a legújabb fogamzásgátlókat nem írnák fel az orvosok.

Dominique Maraninchi, a hatóság vezetője ezért keddi sajtótájékoztatóján a harmadik és negyedik generációs x használatának csökkentését kérte. Az illetékes hatóság szerint a jelentős trombóziskockázattal járó  újabb fogamzásgátlókat indokolatlanul nagy mennyiségben használják Franciaországban.

A trombózis azt jelenti, hogy vérrög alakul ki a szervezet valamelyik mélyen futó vénájában. A mélyvénás trombózis lehet jóindulatú is, sok esetben magától megszűnik, ám veszélyes szövődményeket, tüdőembóliát vagy agyvérzést is okozhat.
A harmadik és negyedik generációs fogamzásgátló tabletták használata körül múlt év végén botrány robbant Franciaországban. Azok gyártóját, a német Bayer konszernt egy francia nő azzal vádolta meg, hogy az egyik újfajta fogamzásgátló, a Méliane által okozott trombózis miatt kapott agyvérzést. Marisol Touraine egészségügyi miniszter azóta bejelentette, hogy korlátozni fogják a harmadik és negyedik generációs fogamzásgátlók felírásának lehetőségét. Márciustól a társadalombiztosítás is törli őket a támogatott gyógyszerek köréből a trombózisveszély miatt.

fogamzasgatlo10

A hatóság ajánlása szerint a fogamzásgátlókhoz köthető balesetek és halálesetek száma csökkenthető "a fogamzásgátlás más módszereinek alkalmazásával" és ezen fogamzásgátlók felírásának csökkentésével.
Franciaországban jelenleg első, második, harmadik és negyedik generációs fogamzásgátlókat forgalmaznak. A generáció szó a tabletták összetételének fejlődésére utal. A nyolcvanas években forgalomba került harmadik generációs tabletták trombózisveszélye kétszer akkora, mint a második generációsoké.

A gyógyszerészeti ügynökség által közzétett statisztikában a februári forgalmazási adatok azt mutatják, hogy a decemberi botrányt követően a harmadik és negyedik generációs fogamzásgátlók iránti kereslet 34 százalékot esett vissza, a második generációsoké pedig 27 százalékkal nőtt.

Forrás: