Négy kérdés a teniszkönyök körül

Könnyű könyökölni, ha nem kell közben nyüszögni. Mit tehetünk, ha a teniszkönyök miatt fáj a karunk? Mi köze a tenisznek a teniszkönyökhöz?

A teniszkönyök, nevével ellentétben nem csak sportsérülésre utal.

Ugyan a tenisz szerelmesei között nagyobb eséllyel jelentkezhet a könyök ízületi gyulladása, azonban a túlzott fizikai igénybevétel során bárkinél kialakulhatnak a teniszkönyök fájdalmas tünetei. Mikor kell orvoshoz fordulni? Milyen jelei vannak, és azok hogyan kezelhetőek?

Mi ez pontosan?

A könyökízület köti össze a felkart az alkarral, illetve segít a végtag hajlításában. Az, hogy mennyire fontos feladatot lát el, akkor derül ki igazán, ha a megerőltető fizikai aktivitás következtében gyulladás lép fel. A mozgatásnál jelentkező fájdalom oka csonthártyagyulladás, ami a könyök felkari részén, és annak külső bütykén jelentkezik.

Miért alakul ki?

A sajgó végtag kialakulása a túlzásba vitt fizikai erőfeszítés következtében alakul ki. Éppen ezért nem, csak azoknál jelentkezhet, akik hosszú órákat töltenek a teniszpályán, hanem bárkinél, akik a mindennapi munka során a kezeikkel dolgoznak. Húznak, tolnak, és nehéz tárgyakat cipelnek, ezzel megerőltetve a könyökízületet.

A komoly fájdalommal járó gyulladás kialakulása elkerülhető, ha a rendszeres igénybevétel után pihentetjük, esetleg krémek segítségével lazítjuk el a kart és az izmokat. Amennyiben nem fordítunk kellő figyelmet testünk jelzéseire, a kezdeti gyenge fájdalom hamar fokozódik, és súlyosabb esetben a műtét sem kerülhető el.

Mikor keressük fel az orvost?

A könyök hajlításakor, oldalának megnyomásakor jelentkező gyenge fájdalom már a teniszkönyök első jele lehet. Pihentetéssel, esetleg a kart sínbe téve elkerülhető a betegség kialakulása. Ha a fizikai munkát, és mozgást a továbbiakban sem szüneteltetjük, a fájdalom egyre élesebb lesz.

A tárgyak emelésénél, illetve szinte valamennyi mozdulatnál, ahol az izom dolgozni kezd, éles fájdalom nyilall a könyök oldalsó részébe. A csonthártyagyulladás diagnózisa tehát szakorvos segítségével könnyen felállítható.

Milyen kezelés javasolt?

A diagnózist felállítva elsősként a kar nyugalomba helyezése, és a fájdalom csillapítása történik. A teniszkönyököt kiváltó sportolás, illetve munka teljes elhagyása mellett fizikoterápia javasolt a tünetek végleges megszűnéséig. Ha az izom mozgatásával járó fájdalom a kezelések ellenére nem szűnik, vagyis a gyulladás továbbra sem enyhül, műtéti beavatkozásra van szükség.

Mivel a fájdalomért a megrövidült alkari hosszú feszítő izom felelős, ezért az operáció során ínhosszabbítást hajtanak végre. A műtét után több hetes pihenésre van szükség a tünetmentes gyógyulás eléréséig.

Forrás: https://napidoktor.hu/index