Éjszakai izzadás – nem csak a hőség okozhatja

Előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent meleg tűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, holisztikus szemléletű endokrinológus főorvos szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.

Betegséget jelezhet, ha át kell öltöznie éjszaka

Az éjszakai izzadás mindenkinek okozhat kellemetlen órákat, sőt, az sem ritka, amikor az illető kénytelen az éjszaka közepén felkelni és átöltözni. Ez megtörténhet időtől függetlenül, ám lényegesen gyakoribb a nyári hőségben. A problémát általában a lazább hálóruhára és ágyneműre való váltás megoldja, ám ha ez sem vezet sikerre, és a panasz újra és újra előjön, akkor érdemes betegségre gyanakodni! Ez lehet egyszerű, lázzal járó fertőzés, klimax, pszichés zavar (pl. sok stressz), hormonális probléma, de akár rosszindulatú daganat jelenléte is (pl. limfóma), ezért érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni!

Gyakran a pajzsmirigy a ludas

A pajzsmirigy bár kicsi szerv, viszont igen kellemetlen és sokrétű panaszokat okozhat. Amennyiben túl  sok hormont termel (pajzsmirigy túlműködés), úgy az anyagcsere fokozott üzemmódra kapcsol: az emésztés felgyorsul, a pulzus szaporábbá válik, a vérnyomás megemelkedik, menstruációs zavarok lépnek fel, hasmenés, fogyás jelentkezik, valamint csökken a beteg melegtűrése és fokozottabbá válik a verejték termelődése is. Ezen tünetek esetén célszerű laborvizsgálattal megbizonyosodni a TSH, T3, T4 szintjéről, melyet kiegészíthet az ATPO szintjének ellenőrzése és a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is.

A pajzsmirigy túlműködést gyakran autoimmun eredetű Graves-Basedow kór váltja ki, de okozhatja a mirigy gyulladásos állapota is, hipofízis zavar, daganat, túl sok jód bevitele, valamint a pajzsmirigy alulműködés túlkezelése is. Kezelése általában gyógyszeres terápiával történik, ám daganat esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Gyógynövényekkel kiegészítheti a kezelést

Dr. Bérczy Judit szerint pajzsmirigy túlműködés esetén alkalmazott terápiát nagyszerűen kiegészíthetik különböző gyógynövények is. Segít normalizálni a pajzsmirigy hormontermelését például a vízi peszérce, a szúrós gyöngyajak, valamint a citromfű– ez utóbbi ráadásul az alvászavarokon is segít!

Azt viszont fontos tudni, hogy még mielőtt bármilyen táplálék-kiegészítőhöz vagy gyógyteához nyúl, mindenképp konzultáljon orvosával, mivel figyelembe kell venni a probléma kiváltó okát és az esetlegesen fennálló egyéb betegségeket is!

Forrás: Budai Endokrinközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.