Az emberség bölcsője

Újabb babamentő inkubátor kezdte meg működését a fővárosban.

A különleges feltéteknek megfelelő fogadóhely azoknak az újszülötteknek készült, akiket az édesanyjuk nem kíván vagy nem tud maga felnevelni. A Heim Pál Gyermek Kórház Madarász utcai részlegében kiépített fogadóhely lehetővé teszi, hogy a szülők inkognitóban maradhassanak, ugyanakkor az újszülött a legnagyobb védelemben részesülhessen.

Könny fakad a szemekben, ilyenkor Karácsony tájékán különösen érzékenyek vagyunk a témára, amikor magára hagyott  újszülöttekről, utcára kitett csecsemőkről szól a tudósítás. Pedig a kiszolgáltatott emberke számára  mindegy, hogy  mikor, melyik hónapban, hagyta árván a szülőanyja. A Nyomorultak, a Twist Olivér vagy Chaplin örökigazságú művének, a Kölyöknek a megejtő történetei juthatnak eszünkbe: a padon ?felejtett?, az utcára dobott, kiszolgáltatott gyerek.

A mai kor elektromos eszköze, az inkubátor valóban az életben maradás feltételeit adja a bele helyezett kis teremtménynek. Lehet persze vitatkozni, érvelgetni, hogy ez a műanyag melegbölcső nem a legjobb megoldás, meg hogy az anya elszakadása milyen tragédiát jelenthet az érintetteknek. Kétségtelen: a kor eszköze életet ment.2852Magyarországon először 1996-ban helyeztek inkubátort ebből a célból, nyilvános helyen. A Schöpf-Mérei Kórház bezárását követően az intézményben felállított babamentő inkubátor működése is megszűnt.  A  Fővárosi Önkormányzat Egészségügyi Bizottsága  a Heim Pál Kórházat kérte fel a legújabb fogadóhely kialakítására.

A berendezés kialakítása – a szükséges jelzőberendezéssel együtt – több, mint kétmillió forintba került, melyet a  Fővárosi Önkormányzat Egészségügyi Bizottságának költségvetéséből biztosították. Az ünnepélyes átadásra 2009. december 19-én 11 órakor került sor. Az új eszközt  prof. Dr. Harmat György főigazgató adta át  Demszky Gábor főpolgármester és a meghívott vendégek jelenlétében.

Az inkubátor program nem csak egy eszközről szól.

“Azok az anyukák, akik nem kívánják megtartani újszülött csecsemőjüket, anonim módon elhelyezhetik az inkubátorba és ezt követően a kórház, majd az állam gondoskodik róla. A technika hasonló a régebbi templomi un. forgóládához, ennek a modern változatát alakítottuk ki.” – mondta Harmat György főigazgató.

A Heim Pál Gyermek Kórház elmúlt évben  elindított programjai: többek között a közelmúltban átadott korszerű gyermek pszichiátriai részleg, és a hozzá kapcsolódó komplex program a krízisterhes gyerekek és anyák megsegítésére, háttérben orvosokkal, pszichiáterekkel, szociális munkásokkal. Az inkubátor csak egy apró részterület a programon belül, ám ez az, ami látható, ami jelképezi az egész újszülött-védő programot.

 

Forrás: napidoktor.hu

Szerző: G.N.Gy

Forrás: