5 tipp az otthoni világításra, ami jó hangulatot biztosít

A villanyszámla és otthonunk hangulata is attól függ, miként választunk a korszerű, energiatakarékos világítási megoldások közül.
Lumenek, kelvinek és okoslámpák szegélyezik utunkat az áruházakban. B. Molnár Erzsébet kategóriamenedzsert, a Praktiker szakértőjét kérdeztük.

1. Miért a LED?

Az energiatakarékos technológiák között egyértelmű a LED fölénye: ez a legtartósabb és a leginkább gazdaságos is. A kompakt fénycsövekkel ellentétben ezek a lámpák azonnal teljes fényerőt nyújtanak, nem kell bemelegedniük. Ráadásul kedvünkre kapcsolgathatjuk őket fel és le, nem érzékenyek rá. Nem tartalmaznak higanyt, élettartamuk pedig duplája a kompakt fénycsövekének. A szakértő szerint a LED izzó akár egy évtizedre szóló beruházás, ezért ne feltétlenül a legolcsóbbat válasszuk, hanem tartsuk szem előtt a jó ár-érték arányt, és a márkás, több éves garanciát kínáló termékeket részesítsük előnyben.

2. A színhőmérséklet dönt a hangulatról

A világítás meghatározza az adott élettér hangulatát – jó és rossz értelemben is. Ezért minden helyiségbe a megfelelő színhőmérsékletű fényforrást érdemes alkalmaznunk. A 2700 Kelvin körüli melegfehér (sárgásabb) színek bensőséges hangulatot varázsolnak a hálószobába, nappaliba, relaxációs helyiségbe. A 4000 Kelvin körüli hidegfehér (kékesebb) színek élénkítenek, aktivizálnak: ezek a konyhába, dolgozószobába, irodába javasoltak. Sokan sajnos a gyerekszobába is 4000 Kelvines fényforrást használnak, pedig ez kevéssé jó ötlet: az amúgy is aktív gyermek a napfényre emlékeztető kékes színhőmérséklet élettani hatása miatt „túlpöröghet”, és akkor valószínűleg nehezebben tud elaludni.

3. Fényerősség: nem watt, hanem lumen!

Mivel az energiatakarékos izzók esetén egyre kisebb teljesítményfelvétellel állítható elő ugyanaz a fényerő, a watt helyett a fényáram adatot, vagyis a lumen értéket kell figyelnünk vásárláskor: 25W 250 lumen, míg 100W 1521 lumen. A LED-ek előnye, hogy az aktivitástól függően szabályozható a fényerő. Megjelentek olyan típusok is, ahol a fény csökkentésekor melegebbre vált a színhőmérséklet is.

4. Már léteznek okoslámpák is

Már elérhetőek a megszokott billenő falikapcsolókkal (háromféle fényerővel, vagyis 100-50-25%-os teljesítménnyel) három lépésben szabályozható fényforrások, izzók – vagyis nincs szükség átszerelésre, se villanyszerelőre. Ez azonban csak az első lépés: elképesztően széles a tárháza annak, hogy mit tudunk csinálni egy rendszerhez csatlakoztatott, sima lámpaizzónak tűnő okoseszközzel. Távirányítóval állítható például a szín, a fényerő és a színhőmérséklet, de a lámpatest képes lesz zenét is lejátszani. Sőt, a közeli jövőben kapható lesz a telefonon keresztül vezérelt komplett házvilágítás a Praktiker áruházakban is.

5. Az esztétikus fényforrás

Különösen nyitott lámpatesteknél fontos, hogyan mutat maga a fényforrás. Ebben az ún. filament LED-ek mára elérték a tökélyt. E termékek esetén az elektronikát elbújtatták, így a sugárzási szög is közel 360 fokos, valódi üvegbúra mögött „izzószálakra” ültetett LED chipek világítanak hamisítatlan klasszikus hatást keltve.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.