Mi az a szülési terv?

Szülést tervezni nehéz, hiszen számtalan helyzet és körülmény sodorhatja az eseményeket a megtervezettől eltérő mederbe.

A lényeg a lehetőségek és korlátok megismertetése a mamával a komplikációmentes szülés érdekében. Azonban a papírra vetett szülési terv a szaktudás hiányában és a különböző helyzetek lehetőségének tudata nélkül „rossz receptté” válhat. Ezért Halász Katalin gyógymasszőr, doula az egyéni szülésfelkészítésre helyezi a hangsúlyt.

A szüléshez közeledvén természetesen fokozódik az izgalom, és ez a bizonytalanság érzetét is növelheti. Minthogy minden szülés egyedi és speciális, így nyilvánvalóan más és más kérdések merülhetnek fel a kismamákban és párjaikban.

Az egyéni szülésfelkészítés a szülés során fellépő váratlan helyzetekre is segít felkészülni, hiszen nem csupán a párok elé tárja, miként válhatnak a folyamat aktív részeseivé, hanem az egymásra hangolódásukat is segíti.

Emellett praktikus tanácsokat kapnak a kismamák, a szülésfelkészítés például a vajúdási fájdalmak enyhítésére hivatott módszerek elsajátítására is lehetőséget nyújt, megtudják a párok a vajúdás folyamatát, és jobban megismerik a kismamák saját testük jelzéseit.

szulesfelkeszito1

A szülési terv tartalmazza, hogy a mama mikor, mit szeretne, és mit nem lehet megtenni vele a szülés során. Azonban amennyiben komplikáció lépne fel, előfordulhat, hogy az orvosnak másként kell beavatkoznia, így nem tud a szülési tervben leírtakra garanciát vállalni, amivel ambivalens helyzetbe kerül. Ezért fontos, hogy ne a szülést tervezzék, hanem tájékozódjanak, tudatosodjanak bennük a folyamatok és opciók, melyek felmerülhetnek.

Meg kell a mamának és párjának ismernie a lehetőségeket és a korlátokat és a mama saját testének reakcióit. Nem receptre, hanem logikára és egyfajta látásmódra van szükség, hogy a kismama ne hozzon rossz döntéseket, amennyiben nem lát bele kellőképp a lehetséges helyzetekbe. Neki a működési mechanizmust, saját testének kompetenciáját kell átlátnia a komplikációmentes szülése érdekében.

„Az egyéni szülésfelkészítés alkalmával számos elméleti és praktikus tanáccsal látom el a kismamákat és párjaikat. Elmondom, hogy milyen tárgyakat vegyen magához a mama a vajúdás során, milyen eszközök lehetnek segítségére a szülést követően, vagy a szoptatási időszak kezdetekor. Megbeszéljük a szülés valós és vélt jeleit, az ezzel kapcsolatos hiedelmeket, és a segítő szerepét. Megtudhatják a párok, mik a komplikációra utaló jelek, és melyek a vajúdás szakaszai” – mondta Halász Katalin, kismamakísérő, gyógymasszőr, doula.

szules2„A kismamák tájékoztatást kapnak, miként fogják őket fogadni a kórházban, mit kell megbeszélnie a szülésznőjével. Az is szóba kerül, mi történik a szülés után a babával és a mamával, hogy telnek a kórházban töltött napok, majd az otthoni gyermekágyi időszak. A fizikai regenerálódás érdekében tornagyakorlatokat is mutatok, és megtanítom a szülést kísérő személyt (ez akár az apa is lehet) a fájdalomcsillapítás különböző módjaira – mint például a masszázs.”
Fontos tehát a hangsúlyt arra helyezni, hogy a szülésnél nem a terv az elengedhetetlen, hanem a tájékozódás. A megfelelő felkészülés elengedhetetlen, melyben mind elméleti, mind gyakorlati tudnivalók széles skálájának köszönhetően lehetőség nyílik a baba komplikációmentes világra jövetelére. A mama általános információkra alapozott elhamarkodott döntése helyett a váratlan helyzetek kiküszöbölésére, a megfelelő információk birtokában meghozott helyes döntésekre kell törekedni.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.