Egy várandós anya gyermeke hallását is kockáztatja a cigivel

A születés előtti és utáni dohányzásnak való kitettség növeli a kisgyermekek hallásvesztésének rizikóját.

Egy japán tanulmány azt vizsgálta, milyen hatással van az újszülöttek hallására, ha az édesanyjuk a terhesség alatt vagy közvetlen a szülés után dohányzik a gyermek jelenlétében. Az eredmény elég számottevő, hiszen a hallásvesztés kockázata akár 240%-ra is nőhet.

A vizsgálatban olyan gyermekeket hasonlítottak össze, akik a terhesség alatt és a születés után nem voltak kitéve dohányfüstnek, olyan gyerekekkel, akiknek az anyja már leszokott, olyanokkal, akik csak négy hónapon át voltak „passzív” dohányosok az anyaméhben, és olyanokkal, akiknek az anyjuk a terhesség alatt végig cigizett és a születésük után is folytatta ezt a káros szenvedélyt jelenlétükben.

A tanulmány szerint a terhesség alatt már csak egykori dohányosnak mondható anya gyermekeinél 26%-kal növekedett a hallásvesztés relatív kockázata, azokhoz a babákhoz képest, akiknek az édesanyjuk soha nem gyújtott rá; a négy hónapon keresztül csak passzív dohányzásnak kitett gyermekeknél 30%-kal növelték a hallásvesztés kialakulásának kockázatát. A terhesség alatt végig dohányzásnak kitett gyermekek 68%-át fenyegeti ez a veszély. Azoknál a gyermekeknél, akik a terhesség alatt végig, majd születésük után is dohányos környezetben cseperedtek a hallásvesztés relatív kockázata meghaladta a 240%-ot.

„Ez a tanulmány egyértelműen megmutatja, hogy a dohányfüst kizárása a terhesség és a szülés utáni időszakból csökkentheti a gyermekek halláskárosodásának kockázatát. A felmérés emlékeztet arra mindenkit, hogy a dohányzás egy kerülendő tevékenység a várandósság alatt és utána is a kisbabák közvetlen közelében”– mondta dr. Koji Kawakami, a Kyotoi Egyetem kutatója.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.