Légzőgyakorlatok, amik segítenek az elalvásban

A szervezetnek elegendő alvásra van szüksége a regenerálódáshoz. Az, hogy a testünk időt és támogatást is kapjon ehhez, létfontosságú a fizikai egészségünk és a pszichológiai jólétünk szempontjából. Az alvás az életünk közel egyharmadát teszi ki.

A regenerálódási folyamat csak a vegetatív idegrendszer paraszimpatikus részének aktiválásával történhet. A paraszimpatikus idegrendszer a “pihenés és regenerálódás” vagy “pihenés és emésztés” állapotaként ismert. A vérnyomás, a pulzusszám és a stresszhormonok termelésének csökkenését váltja ki, miközben támogatja a regenerálódást elősegítő folyamatokat, mint például az alvás és az emésztés. 
Amíg ébren vagyunk, a vegetatív idegrendszerünk folyamatosan váltogat a paraszimpatikus idegrendszer és a szimpatikus idegrendszer között, ami a “harcolj vagy menekülj” állapotként is ismert. Azáltal, hogy életkörülményeink alapján kalibráljuk e két állapot szintjét, autonóm idegrendszerünk úgy van beállítva, hogy elősegítse a homeosztázist, vagyis az egyensúlyi állapotot.

Foto:pixabay.com


Krónikus stressz esetén azonban a szervezetünk inkább az erősen stimulált szimpatikus állapotba ragadhat, ami nagyon megnehezíti a stresszre adott válasz csökkentését és a “pihenés és regenerálódás” üzemmódba való átkapcsolást, ami által lehetővé válik az alvás.

Magas stresszes, hiperstimulált életünket szem előtt tartva nem meglepő, hogy Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia és az Alváskutató Társaság szerint a hét óránál kevesebb  alvás számos negatív egészségügyi következménnyel jár, mint például súlygyarapodás, cukorbetegség, magas vérnyomás, szívbetegség és stroke, depresszió, károsodott immunrendszer, erősödő fájdalom, csökkenő teljesítmény és nagyobb halálozási kockázat.

Természetes inzulin, sőt alvászavarok esetén is bevethető – a kapor

Lélegezzük alvásba magunkat 


A jó hír az, hogy vannak olyan hatékony légzéstechnikák amelyekkel meg tudjuk nyugtatni az idegrendszerünket. Ezért olyan fontos, hogy megtanuljunk jobban lélegezni, a rekeszizom erejét használva, a bordák mozgásával összehangolva. 

Itt a videó a a helyes légzés elsajátításához

A felső mellkasi légzésről az egészségesebb, hasi légzésre való áttéréssel megtanulhatjuk, hogy a lazuljunk el, ami lehetővé teszi a könnyű elalvást is.

A salátalé tényleg segít elaludni?

 

 

Két konkrét légzőgyakorlat van, amelyek nagyon hatékonynak bizonyultak az elalvásnál. Mindkét gyakorlatnál elengedhetetlen, hogy a  megfelelő légzésbiomechanikát alkalmazzuk, ami a fentebb található videóban mutatja a technikát, hogy felszabadítsuk a túlhajszolt felsőtest izmait és elősegítsük a relaxációt. 

Itt a videó a légzőgyakorlatról

Forrás: Napidoktor.hu