Alvajárás- Az életre kelt Stephen King regény

Ha tetőn sétáló, felemelt karú, pizsamás lényt látunk, akkor nem biztos, hogy horror-film forgatáson vagyunk. Valószínűbb, hogy alvajáróval van dolgunk.

Az alvajárás háttere

Az alvajárás bonyolult viselkedések sorozata, melynek során megváltozik a tudatállapot és az ítélőképesség. Általában az éjszaka első felében fordul elő. A beteget “üveges” zavart, merev tekintet jellemzi. Ez néhány másodperctől akár fél óráig vagy még tovább tarthat. Olykor sikoltással, ordítással, rémült ébredéssel és heves vegetatív tünetekkel indul.

Gyakoribb azonban, hogy az alvajáró felül, majd felkel, a takarót rendezgeti, fel-alá járkál, vagy hirtelen kirohan, menekül. Előfordul, hogy felöltözik, ajtókat, ablakokat nyit ki, eszik, iszik, az útjába kerülő akadályokat elkerülve kimegy. Összetett cselekvéssorok is előfordulhatnak a pácienseknél: több órás autóvezetést, sportolást is leírtak egyesült államokbeli kutatók, sőt az alvajárásban végzett szexuális aktivitásnak külön nevet – sexsomnia – adtak.Az intermezzo spontán véget érhet, a holdkóros a legtöbbször visszatér az ágyába, és ébredés nélkül alszik tovább.

Ez a kellemetlen állapot a 8-12 év közötti gyermekekre a legjellemzőbb, a pubertással általában elmúlik. A mélyalvási szakasz gyakoribb a kicsiknél, majd felnőttkorban ritkul, időseknél, pedig nem számottevő. Az amerikai újságok címlapján szerepelt egy kétéves floridai kisfiú, aki alvajárása közben elkószált otthonról. A gyámhatóságok a szülőket tették felelőssé, mégis hogy hagyhatták kijutni a házból fiukat?

alvaszavar2

Alvás közben véghezvitt erőszakos cselekményeket a népesség mintegy 2%-ában figyeltek meg, többnyire férfiaknál. De olvashatunk emberölésről és öngyilkosságról is a szakirodalomban. Sok esetben felmerül az alvajárás alatti cselekmény megítélésének dilemmája, hiszen az elkövető nem büntethető, mert a szándék és akarat az elkövetéskor hiányzott.

Az alvajárásnak az esetek többségében genetikai okai vannak. Ha az egyik szülő ebben a kórban szenved, a gyermeküknek 45 százalékos az esélye, hogy ő is átéli ezeket, a kellemetlenségeket, míg mindkét szülő érintettsége esetén ez az érték 60%-ra emelkedik. Felnőttkorban a genetikai tényezőkön túl okozhatja pajzsmirigy-túltengés, migrénes fejfájás, a fej sérülése és agyhártyagyulladás, altatók szedése. Az egyik leggyakoribb kiváltó ok az álmatlanság, a nem elegendő alvás, valamint a stressz. Szerepet játszik továbbá a túlzott alkohol, valamint a fűszeres, zsíros ételek fogyasztása.

Gyermekkorban az alvajárás általában nem szorul kezelésre, csak ügyelni kell, nehogy a kicsi kárt tegyen magában. Felnőtteknél egyéni elbírálás szükséges, az események gyakoriságától és súlyosságától függően. A kezelés előtt először is válaszolni kell azokra a kérdésekre, hogy, elegendő-e az alvás mennyisége, nem érte-e az illetőt stressz, esetleg valamelyik gyógyszer a kiváltó ok. Sok esetben életmódváltással megoldható a probléma. De érdemes jógával, meditációval, önhipnózissal próbálkozni. A súlyosabb, akár közveszélyes eseteknél szakorvoshoz kell fordulni, mert ezek gyógyszeres kezelést igényelnek.

A különös éjszakai vándorlással, mozgásokkal vagy beszéddel, megváltozott tudatállapottal járó fura kór titokzatossága megragadja a képzeletet. A “holdkórosnak” a néphit is misztikus sérthetetlenséget tulajdonított, aki hajmeresztő helyzeteket élt túl.  Azért, ha az éjszaka kellős közepén látjuk meg hálótársunkat kinyújtott kézzel a tető felé kacsintgatni, ébresszük fel, mielőtt baleset érné!

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.