Nem esik már jól a tej? Ez az oka!

Az ételallergia sok esetben komolyabb probléma, mint azt a szülők gondolják: nemrég például egy tinédzser életét vesztette, mert egy buliban – nem törődve az allergiájával – , mogyorós chips-et evett. Az ilyen, szélsőséges esetektől függetlenül is rendkívül fontos figyelni a gyerek tüneteit, hogy időben kiderüljön: esetében szó van-e valamiféle ételallergiáról, és amennyiben igen, akkor igenis komolyan kell venni a diétát.

Az ételallergiákat három fő kategóriába sorolhatjuk: létezik a csecsemőkori tejallergia, ami elsősorban bőrtüneteket produkál, valamint vannak hasonló allergiák, amelyek gyermek- és felnőttkorban hasi és légúti panaszokkal, úgynevezett keresztallergiákkal is járnak. Ezeken kívül pedig vannak különféle gyógyszer-, bizonyos étel- és fűszerallergiák is.

Érdemes gyanakodni, ha fáj a gyerek hasa, kiütéses lesz az arca

“Csecsemőkorban főleg a tej- és tojásallergia az, ami először jelentkezhet, ezek ugyanis azok az ételek, amelyekkel a hozzátáplálást általában megkezdik az édesanyák” – mondta el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában dr. Ragó Zsuzsanna, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet kutatási és fejlesztési vezetője.

A szakember szerint a tejallergiánál a szülők általában hasi panaszokkal, hányással, kiütéssel, súlyosabb esetben arc-vagy nyelvdagadással viszik orvoshoz a kicsiket, aki jó eséllyel elirányítja őket egy allergológushoz, és kezdetét veheti a kivizsgálás.

Jó hír viszont – tette hozzá –, hogy kisiskolás korra a tejallergia szinte 80 százalékban kinőhető.

A kamaszkor már érdekesebb állapot, ekkor ugyanis előfordulhat, hogy aki korábban étel- vagy légúti allergiás volt, az meggyógyul – ugyanakkor sok esetben egy addig tünetmentes fiatalnál megjelenthetnek új allergének.

gyerek, tej, laktóz, reggeli

Fontos a jó diéta

Ihász Katalin dietetikus elmondta, hogy a diagnózis után elsősorban a panaszt okozó élelmiszerek kizárására kerül sor, illetve arra, hogy a szülővel közösen megtalálják a módját annak, hogy mivel, hogyan lehet pótolni minden, a diétával elveszített tápanyagot és vitamint.

A tej például fiatalkorban a legfontosabb kalciumforrásunk – hívta fel a figyelmet a dietetikus –, ebben az esetben megoldást kell keresni egy konkrét, tej gyanánt fogyasztható élelmiszerre, illetve a kalciumpótlásra – mindkettőre több lehetőség van.

Ihász Katalin szerint ilyen allergiák esetében érdemes átszokni az otthon készített ételekre. Mindent el lehet készíteni tej nélkül is: a főzeléket például tejfölös habarás helyett lehet saját anyagával is sűríteni, és ez csak egy példa a sok közül – hívta fel a figyelmet.

Más a tejallergia és a laktózintolerancia 

Habár szokás a tejhez kötni mindkettőt, el kell választani egymástól a tejallergiát és a laktózintoleranciát – szögezte le dr. Ragó Zsuzsanna. Rávilágított: a tejcukorérzékenység inkább felnőttkorban jellemző, mert akkorra elfogynak azok az enzimek, amik a tej tejcukor-tartalmának elbontásáért felelnek.

Ha tehát valaki sokáig rendszeres tejfogyasztó, és felnőttként allergiás reakciói lesznek tőle, akkor vizsgáltassa ki, tejcukorérzékenységről, vagy laktózintoleranciáról van-e szó, ugyanis más kezelést igényel a kettő.

Ahogyan a diéta sem egyforma – tette hozzá a dietetikus. A tejcukorérzékenyek diétája „megengedőbb”, míg a tejfehérje-allergia esetén szigorú diétát kell követni.

tej

Öröklődhet

Ha a családban előfordult ekcéma, szénanátha vagy allergiás asztma, akkor nagyobb esély van arra, hogy a gyereknél is találkozzunk valami hasonlóval. De hogy ez valóban kialakul-e, az több mindentől függ – beszélt az allergiás megbetegedések genetikai hátteréről dr. Ragó Zsuzsanna, aki szerint nagyon fontosak a negatív környezeti hatások – ami lehet csak egyszerűen a 21. század a maga környezeti problémáival –, illetve a lelki történések is.

Amikor csak az adrenalin segít

Az allergiás reakció legszélsőségesebb formája az anafilaxia, ami annyira súlyos tud lenni, hogy akár öt perc alatt halált okozhat, ha nincs kéznél adrenalin.

Az anafilaxia legtöbbször méh- vagy darázscsípés következtében alakul ki, és főként akkor van nagy baj, ha a fejen, vagy a fej közelében, például a nyakon történik a csípés.

“Ha valakiből egy méh- vagy darázscsípés karon vagy lábon is erős reakciót vált ki, annak érdemes kivizsgáltatnia magát. Ma már egy bőrtesztből, egy vérvételből megmondható, van-e hajlam ilyen jellegű reakcióra – és amennyiben bebizonyosodik, hogy igen, akkor „felszerelik” a beteget adrenalininjekcióval” – magyarázta dr. Ragó Zsuzsanna.

Forrás: Hirado