Három fronton támadnak a téli allergiák

A hőmérséklet csökkenésével egyenes arányban nő a pollenallergiások öröme: az őszi esőzések, a hűvös reggelek kíméletlenül leszámolnak a még levegőben lévő utolsó pollenszemekkel is. Az igazi megpróbáltatások azonban sokak számára még csak ezután kezdődnek. A téli allergiákat a lakásban lévő allergének okozzák. Három típusáról dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa beszélt részletesebben.

Allergének az ágyban

A téli allergiák közül is a legismertebb a poratka allergia. Ezt a háziporatka nevű apró, szabad szemmel nem látható élőlény ürüléke okozza. Ijesztő belegondolni, de mivel a háziporatka a bőrünkről lehulló, elhalt hámsejtekkel táplálkozik, ezért elősorban az ágyneműben, matracban fordul elő nagyobb mennyiségben. Ám nem veti meg a kárpitozott bútorokat és szőnyegeket sem. A háziporatka allergia jellegzetes tünete az orrdugulás és tüsszögés, de gyakran okoz bőrtüneteket is. Aki érzékeny rá, megeshet, hogy reggel testszerte kiütésekkel ébred, mivel az ágyban hosszú órákon át érintkezik az allergénnel.

Téli allergiák nyomában

A lakásban jelentkező allergiás tünetekért gyakran a penészgomba jelenléte a felelős. Tévedés azt gondolni, hogy a fürdőszobai csempén megjelenő sötét folt eltüntetésével a probléma meg is oldódik, a tüneteket ugyanis gyakran a rejtett penész okozza. Érdemes a lakás több pontját átvizsgálni: penész a cserepes virágok földjén, a mosogató, mosdószekrény mögött vagy alatt, az északi falra tolt szekrény vagy ágy mögött is és a lakás hűvösebb sarkaiban is megjelenhet. A gombaspórák gyorsan szaporodnak a nedves, sötét környezetben, a lakás levegőjében bárhol megtalálhatók az allergének. Jelenlétükre gyakori légúti betegségek, orrdugulás, orrfolyás hívhatják fel a figyelmet.

Amikor házi kedvencük okozza a tüneteket

Szomorú, ha valakinek azért kell megválnia házi kedvencétől, mert allergiás tüneteket okoz nála az állat közelsége. A házi kedvencek közül bármelyik állat okozhat allergiát: a kutya, macska épp úgy, mint a papagáj, hörcsög vagy tengerimalac. Az állatoknak nemcsak a szőre vagy tolla allergizál, hanem a nyálában, faggyúban és vizeletében lévő fehérjék, leváló hámsejtjek is. Köhögés, tüsszögés és szemviszketés mellett bőrtünetek is jelentkezhetnek az állat simogatása vagy fekhelyének tisztítása kapcsán.

Foto: 123rf.com

Allergia vagy nátha?

A téli allergiák hosszabb időn át is lappanghatnak, mivel tüneteik könnyen összetéveszthetők az ebben az időszakban gyakori légúti betegségekkel. A fel nem ismert allergia azonban olyan tartós gyulladást képes létrehozni az orrnyálkahártyán, amely miatt fogékonyabbak lehetünk a légúti betegségekre is. Így kialakul egy körforgás, amiben még nehezebb felderíteni a valódi kiváltó okot.

Érdemes téli allergiára gyanakodni és allergológushoz fordulni:

  • ha évente több alkalommal is betegeskedünk, visszatérő légúti fertőzések jelentkeznek,
  • intő jel, ha tüneteink a lakásban – zárt térben fokozódnak – a szabadban javulnak,
  • ha napközben látszólag semmi bajunk, reggel viszont rendszeresen orrdugulással ébredünk,
  • a lakásban orrdugulás, orrfolyás, szem- és torokviszketés, gyakori tüsszögés jelentkezik,
  • éjszaka köhögés tör ránk.

Forrás: Budai Allergiaközpont