eHealth üzenet: Szoftvergondolkodás és rendszerszemlélet

A budapesti találkozó minden idők legjelentősebb egészségügyi informatikai eseménye volt Magyarországon.

Az egészségügyi informatika világközpontja volt három napig Magyarország az eHealth 2011 tanácskozás, találkozó és kiállítás kapcsán. A szakterület kiválóságai cserélték ki tapasztalataikat és mutatták be, hol is tart ma a technika és a technológia, milyen elképzelések és gyakorlati példák mutatnak utat az egészséges emberiség érdekében.

Több száz előadás és kiállító erősítette meg Budapesten: az egészségügyi szervezetek sikeres működése nemcsak az ellátott események mennyiségétől függ, hanem attól is, hogy milyen minőségű az egészségügyi szolgáltatás. Az európai trendek folyamatos reformokat jeleznek a különböző régiókban, ezeknek az összehangolása, a legjobb példák megvalósítása jelenthet hatékony válaszokat olyan kihívásokra, mint az elöregedő lakosság, vagy a megelőző szemléletű egészségügyi ellátás megvalósítása.

Különös szerepük és lehetőségük, egyben felelősségük van azoknak a projekteknek, vállalatoknak, amelyek átfogó szemlélettel kontinensnyi és regionális méretekben képesek a legjobb módszereket megismertetni és alkalmazni. Ezek közé tartozik a HP, amely méltán került a budapesti találkozó középpontjába. Az egészségügyi információ területén a dokumentumok és adatok kezelése, archiválása vonatkozásában, többek között a betegazonosításban és a betegek kórházon belüli mobilitásában mutattak be világ újdonságokat a résztvevőknek.

szoftvergond_480

Egyetlen bőrbarát, speciális kódtérképű csuklópánton lehet például rögzíteni azokat az információkat, akár évekre visszamenően is, amelyek ismerete nélkülözhetetlen az alapos diagnosztizáláshoz. Nincs többé keveredés, lázlapokkal a betegek után szaladgáló nővér, csupán egy informatikai jelfogó és -leolvasó elegendő lesz a fontos adatok tárolásához, közvetlenül a beteg csuklóján.

Kanadában ezeket a rendszereket összekötötték az iPhone alkalmazásokkal, így az informatikai tároló és továbbító eszközök akár a  beteg zsebében is elférnek. Ezek mellett a közhiteles nyilvántartásokat, a betegoptimalizálási rendszereket, az információcseréket szolgáló szoftverfejlesztéseket, a kapacitások optimális átstrukturálását kínálják a világ vezető egészségügyi informatikai műhelyei, amelynek alkalmazásával jelentősen csökken a pazarló, drága intézménygazdálkodás.

Magyarországon a szinte kizárólag EU finanszírozású kórházfejlesztésű projektekben előbb-utóbb sor kerül majd az informatikai beszerzésekre. Például a Pólus projektben, amelyben 7-8 kórház érintett, fontos feladat lesz a korszerű informatikai rendszerek kiválasztása. Hogy melyik intézmény lesz az első modell értékű Digitális Kórház Magyarországon, az attól is függ, hogy melyik intézmény lesz képes a szükséges hardver elemektől kezdve a legapróbb felhasználó eszközöket egységben alkalmazhatóan beszerezni.

Az egészségügyi informatikai piacon megjelentek az átfogó, biztonságos, rugalmas, és az üzemeltetés szempontjából olcsó informatikai keretlehetőségek. A betegazonosításra kulcsrakész elektronikus és nyomtatott megoldások, a rendszer felügyeleti eszközök, az adattárolási archiválási és riportkészítési elemekkel, megkönnyítik az orvosok és a személyzet mindennapjait, könnyűvé teszik az adatszolgáltatási és menedzselési feladatok ellátását.

A magyar EU elnökség kapcsán most „házhoz jött”, Budapesten prezentált a csúcstechnológia, és ezzel együtt egy új szemlélet. Téved, aki úgy gondolja, hogy ezek bevezetése csak pénzkérdés. A rendszerszemléletű tervezés, a szoftver-gondolkodás  önmagában nagy érték. E nélkül nem lehet semmilyen korszerű technológiát hatékonyan alkalmazni.

Forrás: