Most gyűjtsük össze az avart kertünkben

Sok kerttulajdonos bosszankodik ősszel a lehullott avar miatt, ám nem is gondolják, hogy az avar milyen hasznos kellék lehet kertünkben?

A lehullott avar gyönyörű őszi hangulatot kölcsönöz kertünknek, emellett számtalan hasznos állatnak és rovarnak nyújt télire búvóhelyet, így pl. a süni vagy a katica is szívesen hajtja álomra a fejét egy puha meleg avartakaróban.

A fák és bokrok körül összegyűlt avar védi a növényeket a téli fagyoktól, így a gyepen illetve a fák és bokrok körül nincs is szükség az avar takarításra.

Így máris csak az utakról és a kert többi részéről kell összeszedni a lombot, ám ezt sem szabad elégetni. Az égetés nem csak veszélyes, hiszen elég egy kis parázs a szélben és máris hatalmas tűzveszély alakul ki, de ezen kívül az avar égetés környezet szennyező is, így ezt mindenképp kerüljük el.

A lehullott avar remekül felhasználható, mint talajtakaró a növények számára, amely így védi a gyökereket a kifagyástól.

kert

A lehullott avar a komposztba is felhasználható, aprítsuk össze a leveleket és így használjuk fel a komposztáláshoz.

A leggyorsabban lebomló levelek közé tartoznak a szil, a nyír, a juhar, a kőris és a gyümölcsfák levelei. Legjobb, ha egy esős nap után kezdjük el összeszedni a leveleket, mert utólag már felesleges benedvesíteni, mert a víz lefolyik a levelek között.

A komposztba tehetünk kisebb faágakat lenyesett gallyakat, fűnyesedéket, vagy bazalt és algameszet is, de bármilyen állati trágyával is összevegyíthetjük a leveleket.

Az így elkészített komposzt tavaszra teljesen elmorzsálódik és egy barna szagtalan igen gazdag termőföldet kapunk, amelyet felhasználhatunk a tavaszi ültetés előtt talajjavításra.

Ha nem szeretnénk a komposztkészítéssel vesződni elég, ha az összegyűlt avart eloszlatjuk a fák és bokrok alá így az tavaszra lebomlik és tápanyaggal látja el a növényeket.

Forrás: