Az indonéz batik varázsa

A batikot büszke kézművesek festik szövetekre, mintákat rajzolnak forró viaszpöttyök és vonalak használatával. Az UNESCO szellemi kulturális világörökségének része.

Az indonéz batikként ismert, kézzel festett pamut és selyem öltözéket körülölelő technikák, szimbólumok és kultúra áthatja az indonézek életét a kezdetektől a végig: a csecsemőket szerencsehozó szimbólumokkal ellátott batik kendőkben hordozzák, és a halottakat temetkezési batikba burkolják.

batik

A hétköznapi mintákkal ellátott ruhák az üzleti és iskolai környezet részei, míg a különleges változatok esküvő és gyermekáldási ünnepségekéi, valamint bábszínházak és egyéb művészeti ágak része. A ruhák akár egyes szertartásokban is központi szerepet játszhatnak, mint pl. a királyi batik rituális vulkánba hajításánál.

A batikot büszke kézművesek festik szövetekre, mintákat rajzolnak forró viaszpöttyök és vonalak használatával, amely ellenáll a növényi és egyéb festékeknek, így lehetővé teszi a kézműves számára, hogy választékosan színezzen úgy, hogy előbb egyféle színbe mártja a ruhát, majd forrásban lévő vízzel eltávolítja a viaszt, és megismétli a folyamatot, ha többféle színre van igény.

batik

A minták széles választéka különféle hatásokat tükröz az arab kalligráfiától, európai virágcsokrokon és kínai főnixeken át japán cseresznyevirágokig és indiai vagy perzsa pávákig.

A gyakran családokon belül nemzedékeken keresztül átadott batikkészítés összefonódik az indonéz nép kulturális öntudatával, illetve a színek és minták jelképes jelentésein keresztül kifejezik alkotókészségüket és szellemiségüket.

Forrás: