Halastavunk saját kezűleg is lehet!

Sokan szeretünk gyönyörködni a halak látványában. A friss levegőért és a nyugodt szórakozásért is odavagyunk. Miért ne lehetne saját halastavunk?

Álmodoztunk már saját halastóról a kertünkben? Ha nemcsak a közeli tavacska partján szeretnénk átélni a horgászás élményét, egy saját halastó igazi kincs lehet számunkra. A kerti tó saját kezűleg is elkészíthető.

1.Jelöljünk ki erre a célra egy területet a kertben – legyen megfelelően nagy, hogy a halak szabadon úszkálhassanak benne, de elég kicsi ahhoz, hogy ne zavarjon másokat. Nem árt, ha a szomszédok nem ellenzik a kerti tó építését…

2.Ezután nézzük meg, alkalmas-e a föld ahhoz, hogy tó kerüljön bele. Kezdjük egy kis lyuk földbe fúrásával és öntsünk vizet abba. Minél később szívódik fel a víz, annál jobb. Ha a talajt nem látjuk alkalmasnak a kerti tóhoz, kövessük a 4. lépést. Ha viszont a talaj megfelelő, a 3. lépéssel folytassuk!

3. Tehát, ha a talaj megfelelő, elő az ásóval! Alakítsuk ki a tó helyét a gödör kiásásával.

4.Amennyiben a talaj nem alkalmas a víz megtartására, szükségünk lesz anyagra, amivel kibéleljük a tavat. Műanyagra, homokra, vagy vékony réteg kavicsbetonra. Vagyis, a kerti tó építéséhez ezzel kell bevonni a talajt, miután megvan a gödör. Ha kész, bizonyosodjunk meg róla, hogy szépen néz ki és természetesnek hat. Igazítsuk ki, ha hanyagul sikerült az anyagot lerakni. A csúnya, megmaradt gyűrődéseket ugyanakkor elfedhetjük majd növényekkel, régi gumiabroncsokkal (amelybe virágok kerülhetnek) és sziklákkal is.

kert

Ha készen vagyunk ezzel a lépéssel is, jöhetnek a halastóba kerülő növények. Ne feledjük, hogy a halak szeretnek „csipegetni”, fogyasztani ezekből természetes környezetükben. Hogy gyökereiket ne sértsük meg, mielőtt letesszük őket, fúrjunk kezünkkel kis lyukat nekik. Süllyesszük a növényt kezünkkel együtt a talajba, majd nyissuk szét ujjainkat és eresszük el a növényt. Rendezzük el őket úgy, hogy a tó minden részére jussanak és megfelelő búvóhelyül szolgáljanak a halaknak.

Töltsük fel vízzel a tavat. Két módon oldhatjuk ezt meg: vagy megvárjuk, amíg az esővízzel megtelik, vagy pedig feltöltjük locsoló csővel. Mielőtt ezt megtesszük, győződjünk meg róla, hogy a víz pH értéke és összetétele megfelelő. A legtöbb csapvíz ugyanis klórt tartalmaz, és a jó baktériumokat is megöli. Hogy a kerti tó burkolatát megvédjük a gyűrődéstől, ésszerű a tömlőt egy vödörbe rakni és a vizet ilyen módon folyatni. Kössünk egy hosszú kötelet a vödörre, mert ha megtelik a tó, valahogy ki is kell húznunk onnan…

Hagyjuk, hogy a víz „lenyugodjon”, mielőtt belerakjuk a halakat. Győződjünk meg arról, hogy nem olyan fajtájú halakat vásárolunk, amelyek megeszik egymást! Olyan állatokat is tehetünk a tóba, amelyek a víz tisztán tartását is segítik (pl. rákok), és legyen számukra megfelelő búvóhely (sziklák). Mielőtt a halakat a tóba tesszük, „akklimatizáljuk” őket az új vízhez! Eredeti vizükkel együtt rakjuk őket egy kádba vagy vödörbe, amíg hozzá nem szoknak a tiszta tóvízhez. Majd gyengéden csúsztassuk őket a tóba. Készen is vagyunk!

Fishing&Hunting

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.