Őrült nyaralás – Wakeboard és vízisí

Ideje kipróbálni a kalandos vízi sportokat, és szerencsére sokan kedvet is kapnak hozzá. Elég egy kissé unalmas délután a vízparton, amikor megpillantunk egy vízisízőt!

Wakeboard és vizisí

,,De jó lenne, ha mi is tudnánk siklani a vízen!” – gondoljuk. Ha nem félünk egymás után többször is belepuffanni a vízbe, mire kigyakoroljuk az adott vízisport helyes fogásait, bátran vágjunk bele! Nem fogjuk megbánni!

Hazai vizeken igen kedveltek a vízisportok! A könnyen hozzáférhetők – azaz olcsóbbak – között is több lehetőség van: a jet-ski például, amely egy belső vízsugaras meghajtású, motoros vízi jármű, és bármilyen hihetetlen, még az 1960-as években találták fel.

Két fajtája is van, az egyiken van ülés, a másik állva hajtható. Attól függően, hogy van kialakítva, egytől négy személy utazhat rajta. A jet-skit elsősorban sportra, életmentési és vízirendészeti célokra használják. A legnagyobb kategóriás járművek 300 lóerősek, sebességük eléri a 135 kilométer per órát!

A wakeboard tulajdonképpen a deszkás sportok, így a snowboard és a gördeszka vízi változata. Népszerű, hiszen könnyebben hozzáférhető, mint a hajó után kötött változat. Itt inkább a felszerelés drága – a deszka és az öltözék -, így ha valaki nem akar komolyan foglalkozni ezzel a sporttal, ne vegyen közel százezer forintba kerülő wakeboard felszerelést! Bérelni természetesen lehet, így a kezdők óránként 1500 forintért igénybe vehetik azt.

Valamivel drágább szórakozás a vizisí, a motorcsónakos vízisí neve tournament. Mivel nem túl olcsó, visszaszorulóban van. Manapság előnyt élveznek az úgynevezett kábeles pályák, árban ugyanis jobbak, mint a motorcsónakos változat. A vízisí egyébként külön szakágat működtet a mozgássérültek részére.

wakeboard

Mostanság van elterjedőben a Wakekite, amely a wakeboard és a kitesurf kereszteződése.  A kitével látványos, magas és hosszú ugrásokat és trükköket lehet végrehajtani a csónak után. A szörf hazánkban annyira nem, inkább külföldön népszerű, már csak azért is, mert a tengeri hullámok biztosítanak jó környezetet hozzá.

A surf magyarul bukóhullámot jelent.  Igen alkalmas helyek a szörfözésre például a Hawaii-szigetek partjai, de egyéb tengerpartoknál is megfigyelték, hogy a tengerfenék tagoltsága, valamint a víz mozgásának iránya és erőssége sajátos, úgynevezett tarajos hullámokat gerjeszt, melyeknek a part irányába nagy a tolóerejük.

A szörfösök ezt a tolóerőt használják, és egy kis technikai tudással felvértezve a szörfdeszkával meglovagolják a hullámokat, valamint látványos trükköket végeznek: ilyen például a ,,szörf a csőben”. A víz felhajtó- és tolóerejét használják a manőverekhez.

Forrás: https://napidoktor.hu/index