Meglepő – 6 relaxációs technika, ami előnytelen az egészségünkre!

A kádban fürdőzést az egyik legkellemesebb relaxációs technikának tartjuk, pedig valójában nem túl egészséges – ahogyan a többi 6 technika sem, melyekről ezt gondoljuk. Lássuk, hol is van a hiba ezekben a módszerekben!

Kinek ne jutna eszébe egy fárasztó munkahetet követően valamilyen, igazán kellemes, ellazító tevékenység, amellyel rövid idő alatt elűzheti egy kicsit a gondjait, kiszellőztetheti a fejét? Egy jó pohár bor, illatgyertya, füstölő az asztalra, egy kellemes fürdő…

Hiába hangoznak azonban ezek remekül, a felsorolt relaxációs technikák nem túl előnyösek. A legnépszerűbb stresszoldó stratégiák jó része ugyanis a stressznél is több gondot okozhat – lehetséges, hogy átmenetileg enyhíti feszültségünket, ám hosszútávon ártalmas – mondja Sonja Lyubomirsky, PhD, a Kaliforniai Egyetem pszichológiaprofesszora.

Talán meglepő, de olyan relaxáló szokásokról fog kiderülni, hogy károsak, amelyekről nem hittük volna – cseppet sem olyan nyilvánvalóak, mint például egy üveg bor elfogyasztása teljesen egyedül. Ami egyébként a stresszt leginkább csökkenti, az a társaság, az emberi kapcsolatok, amelyeken belül pozitív élményeket szerezhetünk – hívja fel a figyelmet a szakember.

Lássuk, mi az, amit rosszul teszünk – és mi lenne jobb helyette…

1.Füstölők égetése

Lehet, hogy szívesen vennénk, ha nappalink olyan hangulatot árasztana, akár egy buddhista templom vagy egy újkori gyógyfürdő, ám a füstölő szagát belélegezni sokkal veszélyesebb, mint a cigarettafüst – állítja a Dél-Kínai Műszaki Egyetem új tanulmánya. A kutatók megállapították, hogy az intenzív füstben, mely ultrafinom részecskéket is tartalmaz, bőven találunk mérgezőeket, sőt „mutagéneket” is, amelyeknek kémiai tulajdonságai képesek megváltoztatni a DNS-t, mutációkat okozva, s ezáltal rákhoz vezethetnek.

Ha szeretjük a füstölőt, csak alkalmanként és keveset égessük, illetve nyissunk ablakot, hogy ne tegyük ki magunkat annyira a füstnek. Ugyanez igaz az illatosított gyertyákra, amelyek számos, potenciálisan veszélyes anyagot bocsátanak ki magukból – allergiás vagy asztmás rohamokat is okozhatnak, sőt akár migrént is, a Dél-Karolinai Állami Egyetem kutatása szerint. Jó megoldás még, ha szója alapú gyertyákat égetünk, melyek nem mérgezőek.

2.Maratoni filmnézés

Amikor felkészülve egy maratoni filmnézésre beburkolózunk a takaróba, bekészítjük a rágcsálnivalót, bevonjuk a partnerünket, vajon eszünkbe jut-e, hogy a szomorúság is velünk tart? Az Amerikai Közegészségügyi Szövetség nemrég végzett tanulmánya szerint komoly összefüggés van a napi 2, vagy ennél is több órás tévézés és a szorongás és a depresszió között. A kutatók még nem tudják, melyik is jön előbb – vajon a szorongás és depresszió váltja ki a maratoni tévézést, vagy fordítva. Ám mindkét esetben igaz, hogy a mozgásszegény lazítás mentális egészségügyi problémákhoz vezet. „Tévét nézni, mozizni jó szórakozás lehet, de csak mértékkel. Nem hanyagolhatjuk el mellette a munkát, a családot, az egészséges tevékenységeket, így a sportot – hívja fel a figyelmet Monita Karmakar, a tanulmány társ-szerzője, doktorandusz a Toledói Egyetemen. – Minden epizód után fel kellene kelnünk és mozognunk egyet. Ez arra is lehetőséget ad, hogy átgondoljuk, valóban az egész délutánt a tévé előtt akarjuk tölteni, vagy valami jobb elfoglaltságot is tudunk találni magunknak?”

Incense

3.Habfürdő

A fáradt és feszült izmoknak jól esik az áztatás, ám a vegyi anyagok – köztük az illatosított habfürdők, olajok – nem kedveznek túlságosan a hüvelynek. Károsítják a természetes, védelmező olajokat, irritálják a szöveteket, kényelmetlen kiszáradást okozva, vagy még rosszabbat. Különösen ártalmasak, ha fokozottan érzékenyek vagyunk a vulva irritációra, ami egyébként gyakori – fogalmaz Lauren F. Streicher orvos, nőgyógyász, a Chicago-i Feinberg Egészségügyi Iskola klinikai docense. – A saját magunk által diagnosztizált gombás fertőzések 70 százaléka nem gombás fertőzés, annál inkább bakteriális hüvelygyulladás vagy hasonló jellegű vulva irritáció.” A nőgyógyász azt javasolja a hölgyeknek, hogy egyszerű meleg vízzel mossák meg magukat, fenntartva a test természetes nedvesítő anyagait, és törölközzenek meg jól tiszta törölközővel.

Woman's hand in soap suds

4.A közösségi oldal ellenőrizgetése

Nem a legjobb kikapcsolódás. Már csak azért sem, mert a kezdeti lelkesedés hamar képes átfordulni stresszelésbe, nyugtalanságba, haragvásba és irigykedésbe: a szomszéd egy tökéletes tengerparti helyen üdült, valakinek meghalt a családtagja, a barátnőnk gyermeke kiválóan szerepelt egy versmondó versenyen… Tanulmányok szerint a közösségi oldalak éppúgy lehetnek károsak, mint segítő jellegűek. „Az egyik oldalon, akik nem tolják annyira előtérbe magukat, félénkek, szorongóak, egyedi érdeklődési körük vagy problémájuk van, könnyen találnak itt hasonló emberekre, támogató csoportra. Másrészt azonban legalább egy tanulmány kimutatta, hogy a Facebook posztok nézegetése nem teszi boldoggá az embereket, mivel általában összehasonlítgatják magukat másokkal, s sokszor úgy érzik, a másik élete jobb, szebb, izgalmasabb és összességében boldogabb, mint az övéké”– magyarázza Sonja Lyubomirsky.

Azt tanácsolja, igyekezzünk minimalizálni a közösségi oldal ellenőrizgetését, főleg ha eleve rosszkedvűek vagyunk. S tartsuk mindig észben, hogy a jó dolgokat felvonultató embereknek is megvannak a maguk bajai, csak arról nem számolnak be…

5.Futni menni – megint

A testmozgás remek dolog, kifejezetten előnyös az egészségünkre nézve – nemcsak hangulatunkat dobja fel, de serkenti az észlelést és a gondolkodást is.

Ám egy 2015-ös tanulmány szerint könnyen túlzásba lehet vinni a hosszú, szívdobogtató futásokat. Dán kutatók a Journal of the American College of Cardiology szaklapban közölték felfedezéseiket, melyek rávilágítanak arra, hogy a magas intenzitású és hosszas futásokat végzők – például a 2,5 órás futás heti háromszor vagy többször – ugyanolyan gyakorisággal halnak meg, mint a kanapén üldögélők. A kutatók 1098 egészséges futót és 3950 futást nem végző személyt követtek nyomon 12 éven át, az a gyanú alapján, hogy a megerőltető futás idővel károsítja a szívet. A tanulmány más mozgásformákat nem tartalmazott – így például a jógát vagy a kertészkedést, amelyek jóval kevésbé terhelik a szív- és érrendszert.

Mixed race woman standing in field after exercise

6.Vásárolgatni a neten

Persze, könnyen elcsábít egy új rúzs vagy egy mutatós telefontok, főleg leakciózva, ám a könnyed internetes vásárolgatások csak átmenetileg felemelőek és hamar problémát okoznak – például stresszessé válhatunk az anyagiak miatt, bűnösnek érezzük vagy szégyelljük magunkat, s csak gyűlnek körülöttünk a tárgyak, amelyekre valójában nem is nagyon volt szükségünk. Kutatások azt mutatják, hogy a materializmus végső soron káros a boldogságunkra nézve – nem is szólva a Földünkről. Sonja Lyubomirsky szerint, mivel a vásárlás alapvetően materialista impulzusokat foglal magába, boldogtalanná tesz és még az is lehet, hogy emberi kapcsolatainkra is negatív a hatása.

Hand using computer mouse, close-up

7.Alvás, alvás és alvás

Jó megoldásnak tűnhet a gondok elől a takaró alá, az alvásba menekülni. Ám a túl sok pihenés éppoly ártalmas lehet, mint a túl kevés. A krónikus túlalvást – ami 9 vagy ennél több órát jelent egy éjszaka – a kutatók a depresszió megnövekedett esélyéhez kötik, ezen kívül az agyi funkciók csökkenéséhez, a súlygyarapodáshoz, a diabéteszhez és a szívbetegséghez. A túl sok alvással éppenséggel letargikusabbá tehetjük magunkat, a koncentráció is nehezebben megy.  Olykor persze bepótolhatjuk korábbi, elégtelen pihenésünket egy kicsit több alvással, de az ideális alvásidő felnőttek számára a 7-9 óra. Ettől leszünk olyan kipihentek és éberek, hogy a napi teendőinket megfelelően el tudjuk látni.

Forrás: Tóth Eszter - napidoktor.hu


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.