Bizarr vérszívó parazitát találtak Kínában

A Bonn Egyetem kutatói egy különleges vérszívó parazita leletére bukkantak Kínában.

Körülbelül 165 millió évvel ezelőtt, a Jurassic korszak során, ez a légy lárva a mai Belső-Mongólia édesvizű tavaiban élt. A furcsa rovar mellkasát használva tapadt rá a szalamandrákra, hogy kiszívja a vérüket fullánkká alakított szájával.

Ez az alig két centiméter hosszú élősködő néhány figyelemre méltó evolúciós változáson ment keresztül, hogy ilyen könnyű szerrel képes legyen felfalni zsákmányát. Testéhez képest apró cső feje van és hernyószerű lábakkal rendelkezik.

A kutatók meglepődtek mikor rátaláltak a Qiyia jurassica-ként elnevezett állatra, a többi 300 ezer rovar lelet között azon a területen, amelynek a táján több millió évvel ezelőtt vulkánok és tavak voltak.

qiyia-jurassica-of-jurassic-period-sucking-on-salamander

„Ma már nem létezik ehhez hasonló testalakkal rendelkező rovar“ – mondta Dr. Bo Wang, a Bonn Egyetem paleontológiai kutatója.

Érdekes módon Kínában nem találtak ebből a Jurassic korszakból származó hal kövületet a tavakban, de szalamandrákat annál inkább. Valószínűleg egyedi anatómiája tette lehetővé, hogy életben maradjanak ezekben a tavakban.

 

Forrás: