Meddőség és PCOS? Fontos kérdések és válaszok!

A korai vetélések aránya 15-20 százalék, ám ez az érték PCOS esetében 35-35 százalék is lehet. Miért jelenthet problémát a PCOS a gyermekvállalásnál?

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa válaszolja meg a kérdéseket.

A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érint és sajnos a vezető meddőségi okok között tartják számon.

Mit jelent a PCOS?

A női szervezet hormonális megbetegedése, neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt apró ciszták sorakoznak. Egy komplex kórkép, amely azonban nem csupán a nőgyógyászati problémákat jelentheti (menstruációs zavarokmeddőség, stb.), hanem az egész hormonháztartást befolyásolja.

Mi áll a betegség hátterében?

A férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, és emiatt a peteérés zavart szenved. A ciklus során ugyanis nem alakul ki domináns tüsző, ami később megrepedne, hanem helyette kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták alakulnak ki a petefészkekben. A PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, és tüneteit tekintve számos panaszt okozhat. Jellemzően a betegségeben szenvedők túlsúllyal küzdenek, férfias területeken fokozott szőrösödést tapasztalnak, bőrükön gyulladt aknék jelennek meg, ráadásul teherbe esési nehézségeket és vetélést is okozhat.

Fotó: 123rf.com

Tünetei tehát igen szerteágazóak: meddőség; rendszertelen vagy hiányzó menstruáció; pattanásos, zsíros bőr; emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz; megnövekedett szőrzet az arcon és a testen, hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás; súlyproblémák, elhízás.

Amennyiben felmerül a PCOS gyanúja, szükségessé válik a vérvizsgálat és az ultrahang vizsgálat, illetve számos diagnosztika is segítheti a pontosabb kórképet.

Miként kezelhető a betegség?

A PCOS gyógyszeres úton kezelhető, amelyről alapos kivizsgálás után az endokrinológushatároz, a nőgyógyász bevonásával. Szélsőséges esetekben sajnos hosszú ideig tartó gyógyszeres terápia, esetleg műtéti beavatkozás is szükségessé válhat. Fontos része a terápiának az inzulinérzékenység javítása, amelyet rendszeres és meghatározott szénhidrátbevitellel, a testsúly optimalizálásával, rendszeres testmozgással lehet elérni. Éppen ezért a komplex kezelésben közreműködik az endokrinológus és a nőgyógyász mellett diabetológus, dietetikus és mozgásterápiás szakember is.

A PCO szindróma sikeresen kezelhető és terhesség is elérhető az egészség megfelelő helyreállításával!

Forrás: https://napidoktor.hu/index