Miért nem tudunk többet a kórházi fertőzésekről?

A kórházi fertőzéssekkel kapcsolatos tudomány külön szakterület az orvostudományon belül, az adatok elemzése, értékelése komplex tudást igényel, azok laikusok számára nehezen érthetőek – mondta az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezetője az M1 aktuális csatorna műsorában.

Dánielisz Ágnes szerint ha nyilvánosságra hozzák a kórházi fertőzések adatait szaktudás és pontos tájékoztatás nélkül, alaptalanul rémülhetnek meg a betegek, és olyan intézményekbe mehetnek, amelyek esetleg nem megfelelőek a számukra.

“A főosztályvezető elmondta, hogy a kórházi fertőzések kialakulásával összefüggő adatok értékelése komplex tudást igényel. Ezek az adatok elérhetők az Országos Epidemiológiai Központ oldalán, azonban laikusok számára nehezen érthetőek. Ám csak ilyen szakmailag megalapozott, pontos adatokra lehet bármilyen intézkedést alapozni” – mondta.

korhazi fertozesek

Közlése szerint az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések akár 30-50 százaléka nem megelőzhető. Kiemelte: a modern orvostudomány eredménye, hogy súlyos betegeket kezelhetnek, komoly beavatkozásokat végezhetnek, de a fertőzésnek fennáll valamekkora veszélye. Azonban összességében sokkal több ember életét mentik meg, mint amekkora veszélyt jelent a fertőzés – hangsúlyozta Dánielisz Ágnes.

Ha csak a “fertőzésveszély oldalát” nézzük, a betegek megrémülhetnek és olyan intézményekbe mennek, ahol – mivel nincsenek súlyos betegek – kisebb a fertőzésveszély, ott viszont lehet, hogy nincsenek meg a személyi és tárgyi feltételei a szükséges ellátásoknak – mondta a főosztályvezető.

Forrás: MTI