600 ezer 5 év alatti gyerek hal meg a légszennyezés miatt

Még a kínai iparvárosokat is megszégyeníti a légszennyezés Delhiben. A 16 milliós indiai metropolisz egyes területei 999 pontot értek el a skálán, ami már 500 ponttól veszélyesnek minősíti a levegőt.

Az idő nagy részében sűrű szmog ül Delhi felett. Az indiai főváros levegőjét az Egyesült Államok nagykövetsége mérte fel nemrég, és megdöbbentő eredményeket kaptak. A levegőminőséget mutató Air Quality Index (AQI) különböző fokozatokkal jellemzi a szmogot: „egészségtelen”, „nagyon egészségtelen” és „veszélyes”.

Utóbbi jelzőt 500-as pontszám felett kapja meg egy adott térség, ám Delhiben olyan kerületek is akadtak, amik 999-es értékkel zárták a felmérést. A teszt hetén Kína egyik hírhedten rossz levegőjű városában, Baodingban „mindössze” 298-as AQI indexet mértek.

Az elképesztő légszennyezés miatt a korábbi fővárosban, ma már Delhi egyik kerületének számító Újdelhiben 5000 iskolát zártak be napokra, hogy a gyerekeket megkíméljék a mérgezéstől.

A szmogot képző szálló por részecskéi gyulladást keltenek a nyálkahártyákon, eljutnak a szívbe, a tüdőbe, ahol maradandó károsodást okoznak. Az UNICEF becslése szerint évente 600 ezer, ötévesnél fiatalabb gyereket öl meg évente a levegőszennyezés.

November 7-én a Sandokan sorozatból nálunk is ismert színész, Kabir Bedi posztolt egy fotómontázst a Twitteren, ami a Díváli ünnep előtt és után mutatja Delhi egét.

Kabir Bedi kommentje szerint az indiai hatóságoknak ideje alaposan elgondolkodni a nagyvárosaik levegő- és vízszennyezéséről. A New York Times cikket írt az áldatlan állapotokról, amiben úgy fogalmaznak: Delhi levegője most annyira veszélyes a polgáraira, mintha mindegyikük két doboz cigarettát szívna el naponta. A lakók szerint a füstköd már szabad szemmel is jól látható, szagát pedig a szobákban is érzik.

A hallatlan szmog szezonális jelenség a városban. A környék gazdálkodói ilyenkor égetik fel a mezőket az aratás után, a Díváli miatt milliók közlekednek, füstölőznek és petárdáznak.

Ám a baj az ország egészét érinti. 2011 óta India 100 városa bukott már meg a levegőminőségi teszteken.

Forrás: Hirado


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.