Mi segít krónikus derékfájás esetén?

Krónikus derékfájásra sokan, csupán a tüneteket enyhítő fájdalomcsillapítókat, vagy nem túl hatékony étrend kiegészítőket fogyasztanak. Ezek a készítmények azonban, csak a tüneteket kezelik, de az okokra nem hatnak.

Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalom specialistáját, hogy mit javasol erre a problémára.

Mitől alakul ki ez az elváltozás?

A krónikus derékfájdalmat leggyakrabban a gerinc valamely degeneratív betegségére, valamint a csigolyák, porckorongok statikai rendellenességeire lehet visszavezetni.  Panaszokat általában az izmok feszülése, a szalagok, kisízületek, csontok túlterheltsége, a csigolyák közötti porcok kopása, valamely sérülés, daganat vagy csontritkulás okozhatja. Ezek a fájdalmak gyakran egy rossz mozdulatra, vagy erős fizikai behatásra jelentkeznek, de kialakulhatnak fokozatosan is, majd kezelés hiányában tartóssá és visszatérővé válnak. Egészségstatisztikai adatok alapján a fejlett országokban a felnőtt lakosságnak közel 90%-s szenvedett már élete során krónikus derékfájástól a mozgásszegény életmód következtében. A pszichés tényezők (alvászavar, kimerültség, depresszió, szorongás), vagy akár az időjárási frontok is  fokozhatják a tüneteket.

A fájdalomcsillapítók és a glükozamin nem nyújt megoldást

A derék, a láb, a gerinc, a nyak és a kéz ízületi fájdalmainak enyhítésére sokszor, akár hetente többször is fájdalomcsillapító gyógyszert fogyasztunk, pedig ezek a készítmények az okokat nem szüntetik meg, csak a tüneteket nyomják el. Nagyon népszerűek ezen kívül a glükozamin tartalmú étrend kiegészítők is, pedig kutatások szerint ez a hatóanyag semmilyen enyhülést nem nyújt. A Journal of the American Medical Association folyóiratban közzétett, az Oslói Egyetem ortopédiai tanszékén végzett kísérlet szerint, a vizsgált 250 krónikus derékfájással küzdő személynél, nem járt nagyobb előnnyel a glükózamin szedése, mint a placebo. (http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=186168)

kronikus derekfajas

„A különböző betegségek közül tipikusan a mozgásszervi elváltozásokra nem feltétlenül a fájdalomcsillapítók, vagy a glükozamin szedése a megoldás, hiszen ezek vagy nem, vagy csak ideig- óráig hatnak. Léteznek olyan terápiák, amelyek az okokat is kezelik és hosszú távra megoldást nyújtanak” – mondja Dr. Arnold, fájdalomspecialista.

Aktív fájdalomcsillapítással a derékfájás ellen

Ennél a problémánál a megoldást az aktív fájdalomcsillapítás terápia, a gerinc, az izmok, az ízületek statikai és dinamikai egyensúlyállapotának helyreállítása adja. Ennek érdekében először olyan injekciós kezelést alkalmazunk, amely a fájdalom gyökerénél hat és csillapítja fájdalommal mindig együtt járó gyulladást, csökkenti az ödémát, az izomfeszülést, így megszüntethető a hajolási nehézség, a mozgásbeszűkülés. „A leghatékonyabb injekciót, annak hatóanyagát, mennyiségét már a fájdalom hátterétől, mértékétől, a kórelőzménytől, a páciens fizikai állapotától függően választjuk meg. Fontos, hogy ez a gyógyító szakasz gyors legyen és eredményes, annak érdekében, hogy gyógytornával elkezdhessük a funkciók helyreállítását. Szerencsére ma már a szteroidokon túl más, igen hatékony és kíméletes gyulladás csökkentő hatású injekciók is léteznek. A kezelés kúraszerűen történik, általában 3-8 alkalmat vesz igénybe, és hatása évekig érződik a megfelelő életmódváltással és mozgással kiegészítve” – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold, fájdalomcsillapítás specialista.

Forrás: Fájdalomközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.