Ezt a 9 testrészt rongálja legjobban – a dohányzás következményei

Régóta nem kérdés, hogy a cigarettázás káros az egészségre. S bár ezzel mindenki tisztában van, a dohányzás következményei ellenére az emberek egy része mégsem hagyja abba a füstölést. Nem árt azonban tisztán látni: pontosan mik ezek, s elsősorban mely testrészekre vannak hatással.

A dohányzás következményeit ma már aligha vitathatjuk. Mégis, sok cigarettázó eltekint tőlük és tovább füstöl. Ha tervezi valaha letenni a cigarettát, ideje azt mielőbb megtennie, mert a szervezet szinte minden részében kárt tesz a füstölés. Lássuk, hogy pontosan melyek a dohányzás következményei egyes testrészeinkre.

1.Ízületek: ha fájdalmat, gyulladást észlelünk az ízületekben, jó tudnunk, hogy a dohányosoknál sokkal jellemzőbb a rheumatoid arthritis kialakulása, mint nem cigarettázó társaiknál. Ráadásul, a gyógyszerek sem kellő mértékben hatnak, ha nem teszik le a dohányt. A tudósok máig nem tudják az okot.

2.Bőr: a dohányzás következménye, hogy a cigarettázók bőrén hamarabb kialakulnak a ráncok. A dohányzás meggyorsítja az öregedési folyamatot, egy 40 éves ember bőre akár egy, nemdohányzó 70 évesének is tűnhet. A károsodás nem helyrehozható, sőt, számos bőrbetegséggel is számolhatunk, beleértve a bőrrákot.

3.Szemek: a dohányzás eredményeképpen kétszer nagyobb eséllyel fejlődik ki esetünkben a makuladegeneráció – ez a szemprobléma pusztítja a központi látást, mely az olvasáshoz, íráshoz, mások arcának tiszta felismeréséhez szükséges. Háromszor nagyobb a szürkehályog (katarakta) valószínűsége is, amely homályos látással jár.

4.Nemi szervek: tény, hogy a cigarettázó férfiaknál jóval esélyesebb a merevedési zavar jelentkezése. S minél többet füstölnek, annál rosszabb lesz a helyzet. A dohányos férfiak esetében nagyobb a hererák valószínűsége, nők esetében ugyanígy, a méhnyakráké.

5.Íny: érzékeny, vérző íny, fájdalmas rágás, kellemetlen lehelet lehet a dohányzás következménye. Az ínybetegségeknek köszönhető számos esetben a fogak elvesztése. Cigarettázás esetén ennek kialakulására kétszer nagyobb az esély – s minél gyakrabban gyújtunk rá, annál magasabb a kockázat.

6.Agy: ha dohányzunk, 3-szor nagyobb valószínűséggel kapunk stroke-ot, mint nem füstölő társaink. Ez agyi vérrög képződését jelenti, amely számos probléma kiváltója, beleértve az arcidegbénulást, a homályos látást, a járás nehézségeit. Súlyos esetben halált okoz.

A dohányzás következménye lehet a magas vérnyomás is, amely agyi aneurizmához vezethet – ilyenkor a véredény falai az agyban „kitörnek”, s a vér a közeli szövetekbe szivároghat.

7.Emésztőrendszer: a gyomorfekély, a Crohn-betegség, a vastagbél-polip, a hasnyálmirigy-gyulladás, valamint a hasnyálmirigy daganatos megbetegedése is olyan emésztéssel kapcsolatos betegség, amely jóval esélyesebb, ha valaki dohányzik. Cigarettázás mellett 35 százalékkal nagyobb valószínűséggel betegszünk meg 2-es típusú diabéteszben, amely a májat és a hasnyálmirigyet is érinti.

8.Tüdők: nem titok – a tüdőrák 90 százalékban a dohányzás következménye s a daganatból eredő halálesetek listájának vezetője. A cigarettázás természetesen egyéb rákokat is valószínűbbé tesz, így a szájrákot, májrákot, hólyagrákot, hasnyálmirigy- és gyomorrákot, a vastagbél- és a végbél daganatát.

9.Szív: a dohányzás a szívbetegség fő kiváltó oka – mivel keskenyebbé és keményebbé teszi az artériákat, a vér emiatt sűrűsödik és nagyobb eséllyel képződnek vérrögök – amelyek szívrohamhoz vezethetnek.

Érdemes hát végiggondolni, szívesen kitesszük-e magunkat mindennek.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.