Alkoholfüggés: mi vajon mennyit kockáztatunk?

Hol kezdődik az alkoholizmus?

Reggelente még megfogadjuk, hogy ma nem iszunk alkoholt. Ebédidőben azonban már elgondolkodunk rajta, hogy veszünk estére egy üveg bort. Majd az egyetlen pohár helyett mégis meglódul az a boros palack. Kinek ismerős ez a forgatókönyv? Az alkoholfüggés nehezebb ügy, mint hinnénk.

Valószínűleg nem kevés ember mondhatja el magáról a fentieket. Noha reggel még ígéretet tesz magának, hogy ma nem iszik alkoholt, a nap folyamán már befészkeli magát az agyába a gondolat: vesz estére egy üveg bort, de csak egy pohárral fogyaszt majd belőle a vacsorához. Aztán abból a mennyiségből (megint) több lesz. Észreveszi: talán már nem is tudja megállni, hogy ne igya meg az egész üveg bort. Ha pedig nem boros este van, sör vagy likőr is számításba jöhet. Este 7 órától 10-ig kortyolgat a tévé előtt, vagy társaságban ülve – és nem is érzi magát részegnek.

Lehet, hogy az alkohol hatását blokkolja valami más – például a szedett antidepresszáns -, de aki nem vezet és nem lóg hajnalig egy bulin, miközben iszik, nem gondolja úgy, hogy ez nagy probléma lenne. Ezzel kapcsol ki. S egyelőre semmi hatását nem látja a – mondjuk ki – alkoholfüggésnek az egészségére nézve, kivéve talán azt, hogy felszaladt rá 2-3 kiló. Sokakat, akik a fenti forgatókönyvet követik, inkább az zavar, hogy egyedül isznak és nem tudják abbahagyni. Ilyesmi csokoládéval vagy süteménnyel nem fordul elő velük – de az alkohollal igen. Pszichológusok és addiktológus szakemberek egyetértenek abban, hogy az alkoholivási szokások mentális és fizikai problémák kialakulásának kockázatával járnak.

Amerikában létrehoztak egy „Gondold újra az ivást” (Rethinging Drinking) weboldalt, mely segít felmérni ezt a rizikót saját magunkra nézve. A spektrum egyik végén az alacsony kockázatú alkoholivók állnak, akik – férfiak esetében – nem isznak 14 italnál többet egy héten, s 4-nél kevesebbet fogyasztanak naponta, illetve azok a nők, akik hetente 7-nél kevesebb itallal élnek, és napi legfeljebb 3-at isznak meg. Az alkoholfüggés kockázata azonban nő, ahogy ezt a szintet túllépik, akár heti, akár napi lebontásban nézzük a dolgot. Aki naponta több mint 4 pohár italt iszik meg, s minden nap alkoholt fogyaszt, az a magas kockázatú kategóriába tartozik.

Ezen az alkoholfüggési szinten az emberek 50 százalékánál jelentkezik valamilyen szeszes itallal összefüggő rendellenesség – amellett, hogy nagy az esélyük a máj- és az egyéb szervek problémáinak jelentkezésére. Az alkoholfogyasztási rendellenesség krónikus agybetegség, amelynek jellemzője a kényszeres alkoholfogyasztás, az ivás feletti kontroll elvesztése és az, hogy ha az illető nem iszik, negatív gondolatok kezdik utalni az agyát. Amerikában a közelmúltban elvégzett kormányzati vizsgálatok szerint igencsak nőtt a kockázatos alkoholfüggés, szinte minden korosztályban. A túlzásba vitt alkoholfogyasztás pedig 30 éves kor felett meredeken emelkedett az elmúlt 10 esztendőben. A legnagyobb növekedést – közel 24 százalékosat – ráadásul az 50 és 74 év közötti korosztályban figyelték meg.

A jó hír egyedül az, hogy a 18 év alattiaknál csökkent az alkoholfogyasztás az elmúlt évtizedben, a jelek szerint a körükben nem olyan nagy divat az ivás. Ám a rossz hír, hogy az alkoholfüggés mértéke azt mutatja: a többiek igencsak „belehúztak” a szeszes italok fogyasztását tekintve. A 20-as, 30-as korosztályban szélsőséges méreteket ölt a túlzott ivás. Ez azt jelenti, hogy 2 óra hossza alatt 0,8-as véralkoholszintet érnek el. Egy férfinál ennek elérése öt ital, míg egy nőnél négy. Egy átlagos mennyiség sör esetében 3,5 deciliter, bornál 1,5 deci, likőrnél, rumnál, ginnél, vodkánál, tequilánál vagy whiskey-nél 0,44 deci. Sajnos, az alkohollal átitatott kultúráknak komoly hatásuk van az egészségre. Mindezt azok az egészségügyi intézmények is megerősíthetik, akik naponta látnak el sürgős eseteket az alkoholfogyasztással összefüggésben. Az egyelőre nem világos, mi vezet az alkoholfüggés emelkedéséhez, vagyis miért ragadnak egyre többen poharat.

Honnan tudjuk, hogy veszélyben vagyunk?

Az alkoholfüggés józan ésszel könnyen megállapítható. Ha magunkon vagy hozzátartozónkon, barátunkon észrevesszük, hogy a viszonylag nagy mennyiségű alkohol hatása nem különösebben mutatkozik meg, az azt jelenti, hogy a szervezet hozzászokott – vagyis kialakult az alkoholfüggés. Aki alapból sokat iszik, annak jóval nagyobb mennyiségre van szüksége, hogy érezze az alkohol hatását, s ezzel annak is nagyobb az esélye, hogy alkohollal összefüggő rendellenesség vagy betegség jelentkezik nála. S aki sokat iszik, olyanokkal szeret együtt lenni, akik szintén így tesznek – ez pedig sajnos csak erősíti a szokást.

Mi a jele annak, hogy fizikailag az alkoholfüggés esete áll fenn?

1.Előfordul, hogy többet iszunk, vagy hosszabb ideig, mint terveztük

2.Több mint egyszer szerettünk volna leállni az italról, megpróbáltuk, de nem ment

3.Sok időt töltünk ivással vagy betegek leszünk a hatásától

4.Nagyon vágytunk egy italra, s másra nem is tudtunk gondolni

5.Többször észrevettük, hogy az ivás – vagy annak hatása – befolyásolta, hogy otthon ellássuk feladatainkat, gondoskodjunk a családról vagy gondokat okozott az iskolában

6.Folytatjuk az ivást akkor is, ha az problémát váltott ki a családban vagy a baráti körben

7.Feladtunk valamilyen, minket korábban érdeklő tevékenységet azért, hogy ihassunk

8.Több mint egyszer kerültünk furcsa vagy kellemetlen helyzetbe, ha ittunk, vagy kockáztattuk, hogy megsérüljünk

9.Folytattuk az ivást akkor is, ha depressziósnak, szorongónak éreztük magunkat, más egészségügyi problémánk volt vagy gondot észleltünk a memóriánkba

10.Észrevettük, többet kell innunk ahhoz, hogy elérjük a kívánt hatást, mint korábban

11.Feltűnt, hogy ahogy megy ki a szervezetből az alkohol hatása, alvásproblémáink vannak, nyugtalanok vagyunk, izzadunk, hányingerünk van, remegünk vagy gyorsan ver a szívünk, esetleg olyan dolgokat látunk, amelyek nincsenek ott. Amennyiben a fentiek közül 2 vagy 3 esetben igaz ránk az állítás, enyhe alkohollal összefüggő rendellenességgel küzdünk. Ha 5-6 válasz igaz ránk, a rendellenesség közepes mértékű. Ám ha 6 vagy több esetben igaz az állítás, az súlyos állapotról árulkodik.

Ahhoz, hogy az egészséges keretek között maradjunk, fontos tisztában lennünk a helyzetünkkel s levonni a következtetéseket. Tegyünk magunkért, amíg nem késő!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.