A Fogamzásgátlás világnapja

Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer a hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.

Az orvosi közreműködést nem igénylő – kényelmes és olcsó, ám sok esetben nem kellő hatékonyságú – fogamzásgátló módszerek:

Naptár-módszer

Nem túl biztonságos eljárás, aminek a lényege a termékeny napok meghatározása és ezeken a napokon a nemi érintkezés (illetve a behatolással járó szex) kerülése. Alkalmazásához ismerni kell a nő saját nemi ciklusának jellegzetességeit. A peteérés általában a következő menstruáció első napját megelőzően 14 nappal következik be (még nem 28 napos ciklusok esetén is), ezért a ciklus néhány havi megfigyelése után az ovuláció időpontja meghatározható. Ez előtt és után 2-3 napig tartózkodni kell a szexuális élettől.

shutterstock_10166732

A naptár-módszer, az ébredési hőmérséklet meghatározás és a méhnyak-nyák megfigyelés módszerének kombinációja növeli a biztonságosságot, azonban ezek a módszerek inkább csak akkor javasoltak, ha a pár vállalja a terhesség esetleges bekövetkezésének kockázatát.

Megszakítás

Szintén orvosi közreműködés nélkül alkalmazható eljárás a megszakított közösülés. Megbízhatatlan eljárás, aminek a lényege az, hogy a hímvesszőt még a magömlés előtt eltávolítják a hüvelyből. Azonban a magömlést megelőzően távozó váladékcseppek is tartalmazhatnak hímivarsejteket, így a megtermékenyülés is bekövetkezhet.

Gumi óvszer

A gumi óvszer nagy előnye a többi fogamzásgátló eljáráshoz képest, hogy helyes használat esetén véd a nemi úton terjedő betegségektől is. Az óvszert a behatolás előtt kell felhúzni a merev hímvesszőre és magömlést követően rögtön el kell távolítani.

Hátránya, hogy használata illúzióromboló lehet, illetve ritka esetben szakadás is bekövetkezhet. Előnye viszont, hogy az óvszer számos helyen beszerezhető, alkalmazásának pedig nincsenek mellékhatásai.11831

Spermicidek

A hüvelyi spermicid hatású anyagok patikában kaphatók, vény nélkül. Többféle formában elérhető, például krém, hab, tampon alakban. A behatolás előtt negyed órával kell a hüvelybe helyezni, ekkor olyan hab képződik belőle, ami a hímivarsejteket elpusztítja. Jellegzetes szaga van, illúzióromboló lehet, ezért inkább összeszokott párok esetén előnyös.

Az orvosi közreműködéssel alkalmazható – rendszerint hatékonyabb, bár esetenként nagyobb kockázattal járó – fogamzásgátlási eljárások:

Spirál

A méhen belüli fogamzásgátló eszköz ("spirál", IUD) olyan eszköz, ami a méh üregébe felhelyezve megakadályozza a megtermékenyült petesejt beágyazódását. Ezt a hatását egyrészt mechanikai úton fejti ki, steril gyulladást létrehozva, izgatva a méh nyálkahártyáját; ugyanakkor az eszköz felszínéről leváló fémionok is segítik a fogamzásgátló hatást. Alkalmazása csökkenti a petevezetők motilitását, vagyis a petesejtet a méh ürege felé terelgető mozgását.

Felhelyezésére menstruáció idején vagy közvetlenül szülés után kerülhet sor, öt évig maradhat a méh üregében.

Intimtorna_3

Pesszárium

A hüvelyi pesszárium egy félbevágott labdához hasonló eszköz, amelyet a szexuális érintkezés előtt kell a hüvelybe, pontosabban a méhszájra helyezni. Az aktus után néhány órán keresztül a hüvelyben kell hagyni, ezután eltávolítani. Tisztítás után többször is használható. Hatásfokát a felületére kent spermicid anyaggal lehet fokozni. A megfelelő méret kiválasztása szakorvos feladata. Használata kevés gyakorlással megtanulható. Hátránya, hogy Magyarországon nem kapható, csak külföldről rendelhető. Előnye, hogy olcsó, nem károsítja az egészséget.

Hormonális fogamzásgátlás

Az alábbiakban felsorolt eljárások közös tulajdonsága, hogy női nemi hormonokat juttatnak be a női szervezetbe, ezáltal a peteérést megakadályozzák. Befolyásolhatják ezen kívül a petevezetők motilitását, a cervixnyák átjárhatóságát is, valamint a méhnyálkahártya alkalmasságát az embrió befogadására.

– fogamzásgátló tabletta

– egyéb hormonális készítmények

– esemény utáni tabletta

 

A cikk folytatását lsd. itt.

Forrás: