A 10 leggyakoribb elsősegély-nyújtási hiba

Kamaszként bizony előfordulhat, hogy baleset ér téged, vagy valamely társadat, és felnőtt jelenlétének hiányában, az orvosi segítség megérkezéséig neked kell ellátnod a sérülést. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, illetve, hogy mit tegyél helyettük.

Levágott ujj

Szerencsére a teljes ujjamputációk igen ritkák, de komolyabb ujjsérülést bárki szenvedhet. Előfordulhat akár korcsolyázásnál egy rossz esés során, de leggyakrabban zöldségszeletelés vagy elektromos kés használata közben fordul elő. A sérülés ellátásánál a legfontosabb a vérzéscsillapítás és a fertőtlenítés. Nyomj a sebbe lehetőleg steril gézlapot, és használj minél előbb fertőtlenítőszert. Az átvérzett kötést ne szedd le, tegyél rá másikat!

Ha még is amputáció következne be, ne próbáld a levágott darabot közvetlenül jégre helyezve tartósítani! Helyette fertőtlenítsd, csomagold steril gézbe, tedd azt vízálló zacskóba, és a zacskót helyezd jeges, vízzel telt zacskóba. Mivel a sérültet műteni fogják, a legjobb, ha üres gyomorral megy a kórházba. A sérült területet fertőtlenítsétek, majd helyezzetek rá steril kötést.

Kitört fog

Fiataloknál gyakori sportsérülés a kitört fog. Tedd a fogat tejbe, és menj vele azonnal orvoshoz. Egyes esetekben van rá esély, hogy a kitört fogat visszaültessék.

elsosegely_22

Égések

Ne tegyél se jeget, se vajat, vagy más zsíros anyagot az égési sérülés felszínére. Ne takard be törülközőbe vagy zsebkendőbe, mivel a szövetszálak beleragadhatnak a sebbe. Hütsétek minimum 10-15 percig az égési felületet és használjatok fertőtlenítőszert, mert nagy a fertőzés esélye! Azonnal menj kórházba, ha az égés a szemet, szájat, vagy a nemi szerveket érte, (még abban az esetben is, ha a sérülés csak enyhe), ha az égési felület tenyérnyinél nagyobb, illetve ha felhólyagosodik, vagy a sérült belázasodik!

Áramütés

Ne vedd félvállról, ha kisebb elektromos ütés ér (lámpától, vezetéktől), még akkor se, ha látszólag nincs semmi bajod! Az áramütés láthatatlan, ám veszélyes sérüléseket tud okozni, mélyen a szervezetünkben. Mindenképpen menj orvoshoz!

Bokarándulás

Gyakori tini sérülés a bokarándulás. Noha hajlamosak vagyunk félvállról venni, jó tudni, hogy a sérülést nem melegíteni, hanem jegelni kell. Menj a baleseti sebészetre, ha úgy érzed, a fájdalom elviselhetetlen. Előfordulhat, hogy amit ránduklásnak vélsz, az ínszalagszakadás vagy csonttörés.

A további öt elsősegély-nyújtási hibát a KamaszPanasz oldalán olvashatjátok!

Forrás: