7 dolog, amit tudunk kell migrén esetén

Miben segíthetünk a szenvedőnek?

A migrén sokkal komolyabb dolog, mint az egyszerű fejfájás. Ezért ha szerettünk, barátunk, ismerősünk migrénes tüneteket produkál, tisztában kell lennünk azzal, miben segíthetünk neki. S azzal is, mit nem érdemes mondani vagy tenni.

 Akit már gyötört migrén, vagy ismerőse szenvedett már tőle, pontosan tudja, hogy ez nem játék. A migrén sokkal súlyosabb egy átlagos fejfájásnál, amelyet egyszerű stressz is kiválthat. A migrén neurológiai rendellenesség, intenzív fejfájással és fokozott szenzorproblémákkal. Ráadásul sokkal többen szenvednek tőle, mint akiket valóban diagnosztizáltak is.

Ha migréntől szenved bárkink, fontos tudnunk, miben segíthetünk neki és mit nem tanácsos tennünk.

1.A migrén nem hasonlítható az enyhébb, sokszor feszültség okozta fejfájáshoz

A kettő nagyon eltér egymástól. Az enyhe fejfájás nyomás-érzést vált ki a homlok, nyak, halánték környékén. Ha a fejfájás ennél komolyabb, lüktető érzést okoz, fény- és hangérzékenységgel vagy hányingerrel. A migrénes beteg szagokra is érzékeny lehet, vagy arra, ha a bőréhez érnek. Idegrendszere túl élénkké válik, hallucinálhat is. Amennyiben a fejfájás havonta többször előfordul, krónikus migrénről lehet szó.

2.A migrén extra érzékennyé teszi az embert az érzékszervek által észlelhető dolgokra

E súlyos fejfájás hatására teljes szervezetünk túl érzékenynek tűnhet. A hang, a szag, a fényérzékenység a roham előtt vagy alatt jelentkezik, s meglehetősen nyomorult állapotba kényszeríti a beteget. Olyan, mint egy csapda, hiszen ezek mindenütt jelen vannak. Bizonyos szagok hányingert okoznak, ilyen lehet a dohányfüst vagy az illatosító, légfrissítő is. A migrénes páciensnek ezért van szüksége ilyenkor csendes, sötét szobára, ahol zavartalanul pihenhet.

3.A migrénes nem akar másokat zavarba hozni és utálja, ha meg kell magyaráznia állapotát

Krónikus betegségek esetén egyébként is gondot szokott jelenteni, hogy mivel nem látványosak, az emberek nehezen értik meg azt. Például azt, hogy aki súlyos fejfájással küzd, miért vonul be a sötét szobába és még a tévét sem kapcsolja be, mert zavarja a fénye. A migrénes az utolsó percben lemondhat rég várt eseményt is, mert úgy érzi, járni sem képes a fejfájástól. Fontos tehát, hogy elfogadjuk és megértsük állapotát – a megértés sokat jelent számára, valódi megkönnyebbülés. Ahogyan az is, ha ilyenkor átvesszük a feladatait – már amelyeket lehet.

4. A migrén hangulatváltozásokat okoz

Érdemes tudni: a migrén olyan mértékben megviselheti a beteget, hogy ez komoly hangulatváltozásokat válthat ki. Szenvedhet valaki annyira is, hogy legszívesebben meghalna. Fontos tehát megértenie annak, aki a migrénnel küzdő emberrel együtt él vagy gyakran van vele, hogy hangulatingadozásait nem ő vagy valamilyen szituáció váltotta ki, hanem nagy eséllyel fizikai fájdalma okozza. Az sem mellékes, hogy a migrénes rohamokat kiválthatja erős érzelem – harag vagy stressz, melyeket ahogy csak lehet, fontos megelőzni.

5.Olykor a migrén nem fáj

Előfordul olyan eset is, amelyben a páciens – noha 15 éve küzd migrénnel – nem mindig tapasztal erős fejfájást. A migrén ezen típusa jellemzően az 50 év felettieknél jelentkezik. Ilyenkor csak a látómező egy része torzul, de a beteg nem panaszkodik fájdalomra. Ugyanakkor ez a típus is kiválthat hányingert.

6.A migrén nem jelenti minden esetben, hogy a beteg nem tud mozogni

Inztenzív migrén esetén számos páciens elvonul egy csendes, sötét szobába – ám attól, hogy egyesek nem teszik ezt meg, még komoly fájdalmaik lehetnek. Sajnos, akinek havonta többször is panasza van a migrén miatt, nem teheti meg, hogy minden alkalommal szabadnapot vesz ki. Különösen krónikus migrénnél fordul elő, hogy a beteg kénytelen megerőltetni magát. Hiszen ha például üzletkötésről van szó, annak akkor is meg kell történnie, ha közbejön a migrén…

7.Nagyon fontos a támogatás

Ha szerettünk, barátunk vagy ismerősünk migrénnel küzd, a legkevesebb, amit tehetünk, ha megértőek vagyunk vele és igyekszünk átvenni tőle feladatokat, amelyeket meg tudunk oldani helyette. Teremtsünk számára nyugodt környezetet, győződjünk meg róla, hogy eszik és iszik rendesen. Olykor a fejmasszázs segíthet enyhíteni a fájdalmat – ám mindig kérdezzük meg tőle, mi esne jól neki s ne arra támaszkodjunk, hogy általában mi válik be egy migrénes betegnél.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php