15 tipp – Mi lehet a lábfájdalom oka?

Arthritistől a mélyvénás trombózisig

A láb fájdalma váratlanul törhet ránk, de az is lehet, hogy már napok, hetek óta gyötör kisebb intenzitással és nem értjük, mi a baj. A lábfájdalom oka számos dolog lehet. Lássuk, hogy valamelyik jellemző-e ránk.

Fáj a lábunk? Hosszabb ideje, vagy talán csak pár napja figyeltünk fel rá? A lábfájdalom oka lehet egyszerűbb probléma, de akár súlyos betegség is. Fontos figyelni a tünetekre és felkeresni az orvost! Lássuk, mi minden okozhatja a láb fájdalmát.

Cikkünk első felében a 7 első okról esett szó. Mi lehet még a lábfájdalom oka?

8. Izomhúzódás: amennyiben az izmot túlságosan meghúzzuk, kialakulhat a probléma. Sokakkal megtörténik, aki sportol. A fájdalom intenzív és azonnal kezdődik, az érintett területnek az érintése is rosszul esik. A legjobb kezelés ilyenkor a jeges borogatás (egyszerre csak 20 percig), többször a nap folyamán. Emellett érdemes a fájdalmas területet lazán betekerni és pihenni felpolcolt lábbal. A vény nélkül is kapható fájdalomcsillapítók is segítenek.

lábfájás_izomcsomók

9. Rándulás: ez a sérülés akkor történik meg, amikor a szövet, mely az izmot a csonthoz köti (szalag) megfeszül vagy elszakad. A bokarándulás igen gyakori. A sérült terület megdagad és fáj, nem lehet rá súlyt helyezni. A legjobb módszer, ha pihenünk, jeges borogatást használunk, kötést teszünk rá és a lábat emelve pihentetjük. Menjünk orvoshoz, aki röntgennel megállapítja, nincs-e nagyobb baj.

10. Izomgörcs: ha egy izom, jellemzően a vádliban hirtelen feszessé válik, éles fájdalom jelentkezhet. A lábfájdalom oka ilyenkor a görcs, melynek következtében a bőr alatt még egy dudort is kitapinthatunk. Idősebb korban ez gyakoribbá válhat, s olyankor is előfordulhat, ha meleg időben kevés vizet iszunk. A görcsök általában maguktól elmúlnak és nem jeleznek komoly egészségügyi gondot, de fontos konzultálni orvossal, ha túl sűrűn tapasztaljuk őket.

11. Sípcsont fájdalom: amikor a sípcsont körüli izmok és szövetek begyulladnak, a csont belső része fájni kezd. Gyakori azoknál, akik futnak. A rossz cipő, a merevség vagy a lúdtalp is kiválthatja a problémát. Legjobb, ha ilyenkor pihentetjük a lábat, jeges borogatást használunk, naponta 20 percekre és szedünk fájdalomcsillapítót, ha szükséges. Érdemes ugyanakkor orvossal is beszélni, nehogy súlyosabb dolog legyen a lábfájdalom oka.

12. Stressz törés: amennyiben a sípcsontfájdalomnak tűnő tünet nem javul, lehetséges, hogy apró törés van a csontban. Ez akkor jelentkezik, ha a csont körüli izmok túlerőltetettek és nem tompítják a mozgás hatását kellő módon. A stressz törés legjobb gyógyszere is a pihentetés, de legalább 6-8 hét, míg meggyógyul. Mielőtt újra edzeni kezdünk, fontos meggyőződni róla, hogy valóban rendbejött!

13. Íngyulladás: az inak olyanok, akár a rugalmas zsinegek – ezek kötik az izmokat a csontokhoz. Nagyon tudnak fájni, ha begyulladnak, különösen ha mozgatjuk az ízületet. A lábfájdalom oka tehát ilyenkor íngyulladás, mely a csípőt, térdet és a bokát is érinti. A ránduláshoz hasonlóan a gyógyítás legjobb módja a pihentetés, jeges borogatás, kötés helyezése a fájdalmas területre, illetve a láb megemelése pihenés közben. Fontos azonban orvoshoz is elmenni, hogy kizárja az egyéb problémát.

14. Visszér: amikor a vénáknak nagyobb erőbedobással kell dolgozniuk, hogy eljuttassák a vért a szívhez, megduzzadnak és csavarodás is keletkezhet, színük kékes, lilás lesz. Hatásukra a lábakat súlyosnak érezzük, égető, lüktető, görcsös fájdalom jelentkezhet. Idős korban jellemzőbbek, de ha túlsúlyosak vagyunk, terhesek, vagy sokat állunk, ülünk napközben, szintén előfordulhat. Megoldást jelent a fogyás, a kompressziós harisnya viselése. Amennyiben nem segít, orvoshoz kell fordulunk kezelésért.

15. Égő combfájdalom: a lábfájdalom oka lehet az is, ha meralgia paresthetica idegprobléma áll fenn. Fájdalmas égető, zsibbadó érzést vált ki, vagy bizsergést a combban. Nagyobb az esély ezekre a tünetekre várandósság esetén, de akkor is, ha túlsúlyosak vagyunk, túl szűk ruhákat hordunk vagy műtéti heg van az ágyék területén. Könnyíthetünk a tüneteken vény nélkül kapható készítményekkel, így acetaminofen vagy ibuprofen jellegű gyógyszerekkel. Ha azonban a fájdalom több mint 2 hónapja tart, orvosunk javasolhat erősebb vényköteles gyógyszereket.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php