Mit jelent az, ha az utunkon vagyunk?

Idén indítottuk Szlafkai Évivel közösen Nők az útON című podcast műsorunkat. Minden adásban górcső alá vesszük a női lét kihívásait, legyen szó akár munkáról, akár magánéletről – és legfőképpen, ezek egyensúlyáról. 

részekben szereplő gondolataimat és tanácsaimat írásos formában, témakörökre bontva is szeretném megosztani, hogy inspirációval, motivációval, vagyis egy kis útravalóval szolgálhassak minden olvasó számára. 

Az első részben főleg az útkeresésről beszéltünk.

Szerepkörök

A 21. századi technológiai újítások sok szempontból könnyítették meg az életünket, de számos szinten megnehezítették azt.

Kinyílt a világ, és így hirtelen megnőtt a szerepkörök száma is, amelyekben a mai nőknek helyt kell állniuk.

Korábban csak néhány szerepkör volt, most már azonban széles a spektrum, és a legtöbb nő mindegyik szerepben szeretne otthon lenni.

Ez frusztrációhoz és folyamatos elégedetlenséghez vezet. Az egyensúly és a boldogság eléréséhez fel kell mérnünk erősségeinket és gyengeségeinket, megnézni, min fejleszthetünk, és mire kell leginkább hangsúlyt fektetnünk. A lényeg, hogy tudásunk szerint próbáljuk mindig a legjobbat kihozni az adott szerepben, de ne hasonlítsuk magunkat senkihez negatív értelemben. 

A kreativitás fontossága

A családom mindig nagy hangsúlyt fordított rá nevelésem során, hogy elsajátíthassam a kreatív szemléletmódot. Először a kreativitásomat papíron és festővásznon éltem ki, de a későbbiekben az üzleti életben is kamatoztattam ezt a fajta gondolkozást.

A kreativitás szó hallatán elsőre sokan legyintenek, de szerintem elengedhetetlen a karrierépítéshez (is).

Miért fontos a kreativitás?

Ahhoz, hogy sikeresek legyünk (a saját mércénkhez viszonyítva), fel kell készülnünk a változásokra, és az utunk során várható problémákra, nehézségekre. Ne egy diadalmenetre készüljünk, hanem egy szerpentines, köves, hosszú utat kell bejárnunk céljaink beteljesítéséhez. 

Rengeteg változás és nehézség vár ránk, és ahhoz, hogy túl jussunk rajtuk, elengedhetetlen a rugalmasság, a “dobozon kívüli gondolkozás”, vagyis a kreativitás. Ha kreativitásunkat fejlesztjük, jelentősen javul a problémamegoldó képességünk.

Sosem késő dolgozni rajta, a kreativitás szemléletmód bármilyen életkorban fejleszthető, ebben próbálunk mi is segíteni a podcasttal és az írásos tanácsokkal.

Az út felismerése

Nagyon hosszú az út, és néha nehéz rátalálni, és felismerni a célt. Személy szerint körülbelül másfél éve érzem úgy, hogy tényleg sikerült megtalálnom a küldetésemet, és valóban a célom felé tartok. Ez általában nem egy hirtelen epifánia, hanem események láncolata, de ha ráleltünk utunkra egyértelműen érezzük, hogy jó irányba, valóban a célunk felé tartunk.

Ehhez elengedhetetlen néha az önvizsgálat, le kell állnunk kicsit, átgondolnunk a dolgokat, és nemcsak a fejlesztenivalókat érdemes feljegyezni, hanem mindenképp ünnepeljük meg sikereinket, ne csak rohanjunk át rajtuk.

Tanuljuk meg élvezni az utat, ne csak a célba érés lebegjen szemünk előtt!

A cél

Ha megtaláltuk utunkat, akkor azt jelenti, célt is találtunk, és utunk egyértelműen (bár mint említettem, általában nem egyenesen, kisebb-nagyobb kitérőkkel és akadályokkal), de ebbe az irányba tart.

Hogy mi az én célom?

Mint említettem, a kreativitás szerintem elengedhetetlen a sikeres élethez, és célom, hogy ez a szemléletmód több emberben kialakuljon.

Ahogy írtam korábban, ez lényegében életünk minden szakában fejleszthető, azonban véleményem szerint az az optimális, ha a gyermeki kreatív vénát sikerül megtartani és fejleszteni, hogy a kicsik így könnyebben vegyék a későbbiekben felmerülő akadályokat. A megőrzés sokszor nagyon nehéz, ugyanis a legtöbb iskolában az oktatás során nem fordítanak erre megfelelő hangsúlyt. A küldetésem, hogy ebben segítsek nekik a gyerekeknek.

Akadályok

Az út tele van nehézségekkel, buktatókkal, számos akadály vár ránk, mielőtt elérnénk célunkat. Ezt először is el kell fogadnunk, aztán meg kell szeretnünk.

Én kimondottan szeretem az akadályokat.

Nem is így tekintek rájuk, hanem kihívásként. Ilyenkor két dolog nagyon fontos. Az egyik a már említett rugalmas, kreatív szemléletmód.  Ez segít abban, hogy megfelelően tudjuk kezelni a életünkben a változásokat, legyenek azok jók vagy rosszak.

A másik pedig az erős szándék, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a probléma megoldásáért.

Hiszek benne, hogy ha megvan a szándék, az akarat, és tényleg beleadunk mindent, előbb vagy utóbb túljutunk az akadályokon, és közelebb kerülünk célunkhoz.

Az egyensúlyról

Képzeljünk el egy gömböt, amely körbevesz bennünket. Egy buborékot, amiben élünk. Itt teremtjük meg és raktározzuk el élményeinket. Közben egy tavon állunk a buborékban, nyolc lábunk van, ezeken kell egyensúlyoznunk, hogy essünk bele a vízbe. A nyolc láb életünk különböző aspektusait jelképezi, a szerepeket, amelyekben helyt kell állunk életünk folyamán.

Ez az egyensúlyozás néha nagyon jól megy, és stabilan állunk, néha azonban valamelyik lábunk botladozik, sőt, sokszor az is előfordul, hogy több lábunk is összecsuklik. 

Az élet folyamatos egyensúlyozás, rengeteg mindenre oda kell figyelnünk a boldogsághoz és a teljes élethez. Ebben sokat segít, ha megtaláljuk partnerünket, aki valóban mindenben társ, és segítséget nyújt, ha szükségünk van rá.

A képek forrása: Unsplash

Forrás: Inspirációk


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.