Mire jó a sírás?

A könny a szemnedvesség megtartására szolgál, a sírás pedig az érzelmi állapotunk következményeként jelenik meg. Az agy érzelmi reakciókért felelős funkcionális egysége, a limbikus rendszer szabályozza.

Az azonban, hogy ez a folyamat milyen idegpályákon keresztül, milyen molekuláris mechanizmusok révén valósul meg, máig nem tisztázott.

Gyerekkorunkban megkülönböztetünk olyan sírást, amikor csak kommunikációs céllal sírunk, ha éhesek vagyunk vagy tisztába kell tenni, de ezek könny nélküli sírások – magyarázta Dr. Simon Lajos pszichiáter. Két féle könnyet különböztetünk meg; az egyik az egy fiziológiás könny, amely a szem nedvesen tartására szolgál, a másik pedig, amikor érzelmi állapotunk eredményeként jelenik meg a sírás, és ezen keresztül a könny – tette hozzá.

A sírásnak többféle fokozata van: elszorult torok, könnybe lábadt szemek, patakzó könnyek és teljes zokogás a sorrend.

Egy, a John Hopkins Egyetem kutatója által egy kutatási sorozat eredményeképpen felállítottak egy olyan teóriát, amely szerint egyetlen közös eleme van a különböző sírásoknak: a tehetetlenség érzése az a közös gyökér, ami igazából elindítja a sírási folyamatot – fogalmazott Dr. Simon Lajos.

  • A könny összetétele is változik, a kutatások még egy női nemi hormont, a prolaktint is kimutattak.
  • A könnymirigyek mindkét szemünkben kb. egy milliliter könnyet képeznek naponta, de ha sírunk, akkor ennek többszöröse termelődik.
  • Vizsgálatok szerint a nők körülbelül hatszor gyakrabban sírnak, mint a férfiak.

Nagyon fontos, hogy milyen életkorban vizsgáljuk ezeket a sírási fázisokat; idős korban gyakrabban sírják el magukat az emberek, de ez már betegséghez is köthető, és az érzelemszabályozás is romlik. Az érzelmek ugyanis  az agy limbikus rendszeréhez kötöttek –  ha ennek a funkciója romlik, a szabályozás is romlik.

szem-sírás

A könny fontos védelmi feladatot is ellát

A szem felszínét bevonó könnyréteg 3 összetevőből áll. A könnymirigyünk által termelt nedvességhez hozzáadódik még a szemhéj szélén elhelyezkedő mirigyek és a kötőhártyák sejtjei által termelt váladék.

A könnymirigy termeli a vizes könnyréteget, ez végzi a fő könnytermelést. Amikor termeli a könnyet, beborítja a szemfelszínt, a szemhéj belső részén pedig könnypontok találhatóak. Ez a kezdeti szakasz, majd a szemhéjban fut egy kis könnycsatornácska, ami aztán a könnytömlőben folytatódik, és ez belevezet az orrunkba – mondta Dr. Szalai Irén tanársegéd.

Ha ezen a szakaszon bárhol történik valamilyen elzáródás vagy szűkület, az könnyezéshez vezet. A könnycsatorna elzáródásának több kiváltó oka is lehet: különböző gyulladások, autoimmun betegségek, arcüreg-gyulladás, sérülések kapcsán szintén hegesedések, összenövések alakulhatnak ki. Ilyen esetben ugyanúgy a könnyezés a végeredmény.

 

Magyarországon mintegy 2 ezer beteg fordul orvoshoz évente erőteljes könnyezéssel, a szem sarkának kipirosodásával.
Ha a fő könnymirigy nem funkcionál rendesen, akkor alig van könnyünk, szúr a szemünk, és mindenképpen pótolni kell ezt a könnyréteget – mutatott rá Szalai Irén.

Abban az esetben, ha a lipid réteg hiányzik – vagyis a kis mirigyek, melyek a szemhéj szélén vannak, nem funkcionálnak, vagy nem tudják kiüríteni a váladékukat -, akkor termelődik ugyan könnyünk, de az nem egészséges, tehát a beteg folyamatosan könnyezik, mégis szúr, ég, viszket a szeme. Ilyenkor a szemhéjban lévő mirigyek működését kell serkenteni.

A számítógépek és különböző mobileszközök túlzott használata során kevesebbet pislogunk, ettől könnyen kialakulhat erős szemszárazság.

Az elzáródás felett a könnytömlő meg tud duzzadni, emiatt általában egy hirtelen piros csomó alakul ki a belső szemzugban – fogalmazott Szalai Irén, hozzátéve, hogy antibiotikumos kezeléssel, illetve párakötéssel, dunsztkötéssel szokták javítani. Amikor ez az egész állapot lelohad, és már békésebb a műtendő terület, akkor lehet a műtétet végezni.

Megfelelő kezeléssel a betegség jól gyógyítható. Elhanyagolt esetek során, legyengült immunrendszerű betegeknél azonban súlyos szövődmények is kialakulhatnak.

Forrás: Hirado


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.