Így enyhíti a kutya a szorongást

Egy óbudai gyermekorvosi rendelőben Dr. Varga Károly mellett Rex névre hallgató kutyája is fogadja a betegeket. Rex “lelki segítő kutya” bizonyítványt kapott, így most már hivatalosan is terápiás, segítő kutyának minősül. De hogyan is hat az állat jelenléte az emberre?

„Kutatások bizonyítják, hogy a kutyák jelenlétének van egyfajta spontán szorongásoldó hatása, javítja az aktuális hangulatot, segít elfeledkezni a problémáinkról. Jelenlétük barátságosabbá, nyugodtabbá teszi a környezetünket, és arról is kutatások szólnak, hogy egy szimpatikus kutyának a gazdáját is szimpatikusabbnak fogjuk találni, mint ha csak kutya nélkül találkoznánk vele” – magyarázta Bénszky Noémi pszichopedagógus, kutyás terapeuta.

„A kutyás terápia már egy összetettebb kérdés. Kutyás terápiát csak megfelelően képzett gyógypedagógus, pszichológus, pszichiáter vagy gyógytornász, konduktor tarthat. Innentől kezdve a kutyás terápia sikere, eredményessége sokkal inkább az ő képzettségén, szaktudásán múlik, amit persze a kutya jelenléte jól kiegészít” – tette hozzá.

Egy olyan kutyának, akit rendszeresen közintézménybe vagy emberek, főleg gyerekek közé visznek, félévente szűrővizsgálaton kell átesnie. Ilyenkor bőrkaparék, toroktampon és bélsárvizsgálat is zajlik annak érdekében, hogy minden, emberre veszélyes fertőzési lehetőséget kizárjanak.

kutya

„Bár hozzáteszem, hogy a legtöbb ilyen baktérium vagy vírus ellen sokszor egy alapos kézmosás is megfelelő védekezés lehet” – mondta a szakember.

A gyerekek és a felnőttek egyaránt részt vehetnek egyéni és csoportos terápián is. Ezek lehetnek gyógypedagógiai, pszichológiai vagy mozgásfejlesztő célú programok, ezeket minden esetben szakember tartja.

Arra van példa Magyarországon is, hogy kórházba látogatnak kutyák és feldobják a betegek mindennapjait. A műtét előtti szorongást is tudják enyhíteni, illetve magányosság és elkeseredés ellen is kiválóak – hívta fel a figyelmet a terapeuta.

“Jó lenne, ha minél több helyen a részeseivé válhatnának az életünknek, ahogyan mindig is azok voltak, szóval támogatom a kezdeményezést. Azonban ezekben az esetekben nem terápiás kutyákról van szó, hiszen nincsen semmilyen fejlesztő program, amiben ők a gazdájukkal részt vesznek, ‘csupán’ a jelenlétükből adódó spontán pozitív hatásokat lehet így kihasználni” – fogalmazott Bánszky Noémi.

Forrás: Hirado


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.