Hasznos fül-orr-gégészeti kiegészítők

Ha Ön vagy ismerőse gyakran szenved fül-orr-gégészeti – például visszatérő fülfájás, orrszárazság vagy krónikus arcüreggyulladás – tünetektől, az alábbi eszközök segíthetnek megelőzni vagy kezelni a panaszokat.

A fül szárazon tartásáért

A füldugó hasznos azok számára, akik rendszeresen úsznak, de akár zuhanyozás, hajmosás közben is megeshet, hogy a fülbe víz kerül. Ha a víz a fülben reked, a felázott bőrön a kórokozók könnyen átjutnak, így fertőzések forrása lehet. Még nagyobb a szövődmények esélye, annál, aki hajlamos a fokozott fülzsír termelődésre, fülzsírdugó kialakulására. A fülzsírdugasz ugyanis a fülbe jutott víz hatására megduzzad, ami halláscsökkenést, feszítő fájdalmat is okozhat. A füldugó használatával a kellemetlen panaszokat megelőzhetjük, megakadályozhatjuk, hogy úszás vagy zuhanyozás során víz kerüljön a fülbe.

Foto: 123rf.com

A nedvesítő orrspray felszabadít

Ha valaha érzetük már az orrszárazság minden lélegzetvételnél jelentkező feszítő, égő érzését, akkor tudjuk, hogy micsoda megváltás egy olyan készítmény, ami képes hatékonyan és hosszú időre kezelni a problémát. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy az orrnyálkahártya kiszáradását gyakran a túlzásba vitt orrspray használat okozza, így gyakran jelentkezik náthás időszakot követően. Másik lehetséges kiváltó ok, ha a lakásban vagy a munkahelyen túl száraz a belső levegő, emiatt szintén jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek.

Foto: 123rf.com

Hasznos orrmosó

Fiziológiás sóoldatottal átöblíteni az orrunkat tényleg furcsának hat, pedig az orrhigiénia is fontos része kellene, hogy legyen a mindennapjainknak, különösen a náthás időszakokban. Allergia, megfázás és arcüreggyulladás esetén is nagyon hasznos kiegészítője a kezelésnek. Segítségével nemcsak az orrjáratokat tehetjük szabaddá vagy a megtapadt pollenektől szabadulhatunk meg, de az orrnyálkahártya nedvesítésében is segítenek, sőt enyhébb arcüreggyulladás esetén a kellemesen meleg folyadék a fájó, lüktető arcüreg fájdalmát is enyhítheti. A művelet fájdalmatlan, gyerekek – az életkoruknak megfelelő méretben készült termékkel – is végezhetik.

Ahogy az egyik jobban van, a másik megbetegszik

Téli hónapokban gyakori, hogy egy-egy légúti betegség az egész családon végigmegy, így akár hetekig mindig van legalább egy ápolásra szoruló beteg. Az ilyenkor szokásos fertőtlenítésen kívül a kórokozók terjedését segíthet megakadályozni, ha légtisztító készüléket használunk a lakásban. Egyes készülékek képesek a baktériumok és vírusok mellett a gombaspórákat és poratka-ürüléket is kiszűrni a levegőből, így allergiások, asztmások számára is hasznos lehet.

A páramérő csökkentheti a megbetegedések számát

A lakás levegőjének ideális páratartalma 40 és 60 százalék között mozog. Ha túl alacsony a páratartalom, a száraz levegő irritálja az orrnyálkahártyát, ami nemcsak kellemetlen, de a száraz orrnyálkahártyán a kórokozók is könnyebben átjutnak és emiatt lehetünk betegek. A magas páratartalom pedig kedvez a penészgomba és a poratka megjelenésének, ez esetben az allergének jelenléte sem kedvez az egészségünknek. Egy egyszerű páramérő készüléket tehát érdemes mindenkinek beszerezni és az értékek függvényében nedvesebbé vagy szárazabbá tenni a lakás levegőjét.

Forrás: Fül-Orr-Gége központ