Botox, HIFU, végleges szőrtelenítés: komoly következményekkel is járhatnak

Sokan bármit megtennének a fiatalosabb, szebb külsőért, és bedőlnek a hangzatos, figyelemfelkeltő reklámoknak – nem törődve azzal, hogy a beavatkozást profi szakember vagy álszakértő végzi-e.

A félresikerült, nem hozzáértő által végzett orvos-esztétikai beavatkozások nagyon komoly következménnyel is járhatnak, legyen szó botoxról, Hialuronsavas töltésről vagy végleges szőrtelenítésről – hívja fel a figyelmet dr. Parrák Zita, a New Beauty Orvosi Esztétika és Anti-aging Központ vezetője.

Látszólag nem tűnik bonyolultnak egy botox-injekció beszúrása vagy a végleges szőrtelenítéshez használt gép kezelése, de igen komoly veszélyeket rejtenek magukban ezek a szépészeti beavatkozások, ha nem profi szakember végzik el őket.
“Az orvos-esztétikai kezelések egyszerűnek tűnnek, azonban megfelelő anatómiai, élettani ismeretek, valamint gyakorlati tapasztalat nélkül nagyon komoly szövődményei lehetnek ezeknek. Szerencsére képzett és tapasztalt orvos esetében a kockázatok nagyon kicsik. Tény, hogy minden beavatkozásnak van kockázata. Ez a kockázat annál kisebb, minél tapasztaltabb és képzettebb szakember végzi az orvos-esztétikai kezeléseket. Mielőtt valaki ilyen beavatkozásra szánja rá magát, érdemes előtte tájékozódni a kezelést végző orvost illetően, hogy milyen orvos-esztétikai képzettséggel rendelkezik, és milyen tapasztalata van ezen a téren. Vannak internetes fórumok, ahol tájékozódhat a kezelésen átesett más személyek személyes tapasztalatait illetően is” – mondja dr. Parrák Zita.


A botox és a hialuronsavas töltés veszélyei

A szakember elmondása szerint botox kezelés esetében a leggyakoribb szövődmény az, amikor olyan izmok is elernyednek, amelyeket nem szeretne a páciens. „Ez a legtöbb esetben a felső szemhéj leesésével, vagy ptosisa kialakulásával járhat, amikor az izom bénulása miatt a szemét csak részlegesen tudja kinyitni az illető. A probléma szerencsére átmeneti, három hónap alatt fokozatosan helyreáll az izom funkciója, de mindenesetre nem egy kellemes látvány.”

„Hialuronsavas töltések esetén, amikor az anatómiai és gyakorlati ismeretek hiányában a töltőanyagot a kezelést végző személy az artériába adja be, abban megszűnhet a véráramlás, így az artéria által ellátott szövetek keringés hiányában elhalhatnak. Súlyosabb esetben akár maradandó károsodás, vagy akár vakság is kialakulhat” – részletezi.

Természetesen egy megfelelően képzett orvos tudja, hogyan kell elkerülni az ilyen súlyos szövődményeket, vagy azonnal be tud avatkozni, ha mégis előfordulna egy artériába történő befecskendezés. Képes időben felismerni a bajt, és elvégezni a szükséges beavatkozásokat, hogy a komolyabb komplikációk ne alakuljanak ki, ellentétben az álszakértőkkel, akik mögött nincs meg a megfelelő szaktudás.

Hialuronsavas töltések kapcsán természetesen az sem mellékes, hogy milyen lesz a kezelés esztétikai végeredménye, még ha szövődmény nem is alakul ki.

Látszólag egyszerűek a beavatkozások

Manapság nagyon népszerűek a magas intenzitású fókuszált ultrahanggal, más néven HIFU-val végzett arcfiatalító kezelések, de a szakember szerint ezekkel is érdemes vigyázni, és csak alapos tájékozódás után szabad bejelentkezni a kezelésre.

„Látszólag egyszerű és veszélytelen beavatkozásnak tűnnek, azonban itt is komoly sérüléseket lehet okozni. A HIFU a bőr felszínétől meghatározott mélységben koncentrálja az ultrahang sugarakat, amelyek az adott pontban 65C fok fölé melegíti, azaz megégeti a szöveteket. Egyrészt ennek hatására a kollagén zsugorodik, összehúzódik, másfelől pedig az égés során olyan gyógyulási folyamatok indulnak be, amelyek hatására a kezelt területen 23 hónap alatt új, kollagénben dús szövet jön létre, ami által a bőr feszesebbé válik” – mondja.

„Előfordulhat azonban, hogy a nem megfelelő helyen vagy mélységben kialakuló hőhatás olyan szöveteket is megéget a kezelés kapcsán, amelyek aztán komoly panaszokat okozhatnak. Ilyen, amikor az ideg sérül, ami átmeneti érzészavart, vagy bénulást okozhat, de sérülhet a nyálmirigy és a pajzsmirigy is. A rosszul megválasztott kezelőfej pedig a száj nyálkahártyájának az égési sérülését is okozhatja. Ugyancsak égési sérülések alakulhatnak ki a rosszul végzett IPL vagy szőrtelenítő lézeres kezelések során is” – teszi hozzá.

Forrás: https://napidoktor.hu/index