Állj fel munka közben!

Ma már sokan az ülést tartják az új dohányzásnak. A mozgásszegény életmód és a többórás ülés veszélyeire egyre többször hívják fel a figyelmet, de a helyzet nem sokat változott. Sőt az európaiak az elmúlt tíz évben egy órával többet ülnek naponta, mint korábban.

A sok ülés elhízáshoz és számtalan ezzel összefüggésbe hozható betegség kialakulásához vezethet.

Romlik a koncentráció és a teljesítőképesség is. A helytelen testtartás pedig az életminőséget jelentősen rontó mozgásszervi megbetegedések és a munkából való tartós kiesés okozója lehet. Pedig a megoldás viszonylag egyszerű, néha fel kéne állnunk az egészségünkért.

A Fellowes Brands nemzetközi adatai szerint Európában az irodai dolgozók átlagosan napi 7 órát ülnek számítógép előtt az irodákban. Minden harmadik olyan betegségben szenved, ami összefüggésbe hozható a hosszantartó ülő munkával. 32%-uknál előfordult már, hogy emiatt több mint két hétre kiesett a munkából. Ez 73 milliárd euró költséget rótt az európai államháztartásokra.

Ehhez képest egy átlagos napunk úgy néz ki, hogy általában 8 órát alszunk, 7,5 órát dolgozunk a munkahelyen, otthon 3 órát olvasunk vagy tévét nézünk, persze ülve vagy fekve. Ezen felül legalább még 1 órát ülünk étkezés közben és a közlekedési eszközökön is inkább lehuppanunk állás helyett, nem beszélve az autózásról. Ezzel szemben nagyjából mindössze 3 órát töltünk állással vagy valamilyen mozgással.

Ülni, vagy állni?

Röviden: a legjobb váltogatni a kettőt. A hosszú ülés ugyanis megemeli a vércukorszintet, növeli a testsúlyt, a vérnyomást és a depressziós, stresszes tüneteket is fokozhatja. Az állás ezzel szemben gyorsítja a véráramlást és az anyagcsere folyamatokat, növeli a koncentrációt, energikusabbá és produktívabbá tesz. A fél óránál hosszabb állás azonban az alsó háti szakasz, a derék fájdalmát is okozhatja, ezért ideális esetben 30 percnél nem kéne tovább egy helyben topogni.

4e04b2b9-2474-439d-ab8a-4bf071e96295

Akkor tennénk a legtöbbet magunkért, ha a 8 órás munkaidőből legalább kettőt állva töltenénk, ami akár a munkaidő feléig is felmehet. Ezeket az időszakokat is érdemes néha könnyű mozgással megszakítani. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy óránként 15-20 perces ülés után 5-10 percet állva kellene dolgoznunk.

Top 10 tipp

  1. állva prezentálj és tárgyalás alatt is állj fel, ha lehet
  2. sétálj telefonálás közben
  3. a lépcsőt használd a lift helyett
  4. hazafelé ne ülj le a buszmegállóban, sőt inkább gyalogolj legalább egy megállónyit
  5. néha nyújtózkodj és mozgasd át magad az íróasztalodnál
  6. rendszeresen tarts rövid szünetet és sétálj kicsit
  7. használj ülő-álló munkaállomást és váltogasd a pozíciódat
  8. ebédszünetben tegyél egy rövid sétát a szabad levegőn
  9. e-mail vagy telefon helyett inkább menj oda a kollégádhoz
  10. ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre

Munkaadónak és munkavállalónak egyaránt fontos a megfelelő irodai környezet, mert ez nem csak az egészségünknek, de a munka minőségének is kedvez, csökkenti a táppénzes órák számát, illetve a munkaerőhiánnyal vagy nagy fluktuációval küzdő cégeknél növelheti a lojalitást.

Ilyen, a helyes testtartást elősegítő ergonómiai eszközök például a csukló-, láb-, hát- vagy deréktámasz, a monitor és laptop állvány vagy az idei év újdonsága, az ülő-álló munkaállomás, amelynek köszönhetően bármikor állva folytathatjuk a munkánkat.

foto:pixabay.com

Az ülő-álló munkaállomás egyik legnagyobb előnye, hogy a két szintjének köszönhetően számos eszköz elhelyezhető rajta, így még például azon sem kell gondolkodnunk, hogy hova tegyük a telefonunkat. A felső szinten akár két monitor is helyet foglalhat egy kiegészítő monitorkar segítségével. Ha meguntuk az ülést, nincs más dolgunk, mint könnyedén felemelni a magasságuknak megfelelő méretre. Az eszközt úgy alakították ki, hogy 22 különböző ponton meg lehessen állítani, így mindenki a számára megfelelő magasságban tudjon rajta dolgozni. További előnye a legkorszerűbb készülékeknek, hogy nem kell hozzá speciális íróasztal, gyakorlatilag bármelyik meglévőre könnyen felszerelhető.

Az újdonságról egy kisfilm is készült, amely bemutatja, hogy hogyan működik az eszköz, illetve azt, hogy hogyan reagálnak egy budapesti kávézóban dolgozó emberek az ülő-álló munkaállomásra.

A film a lenti linken érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=3uGQOJCYrik

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.