Ha elkezdődik a bölcsőde…

A szülők valószínűleg sokkal izgatottabban várják a bölcsőde kezdetét, mint maga a csemete – merőben új szituáció ez mindkettejük számára. Mit kell róla tudni, hogyan érdemes készülni rá?

Amikor még alig látszik ki a járókából, ki hinné, hogy hamarosan ez a kicsi gyermek is bölcsődébe indul? Manapság sok lurkó igényli is a társaságot, a szülőknek pedig komoly segítséget jelent a bölcsőde, ha az anyuka vissza szeretne menni dolgozni.

A legtöbb szülő egyéves kora körül adja bölcsődébe a csemetét, de félévesen már fogadják őket az intézmények. A kétkeresős családmodell számos anyát és apát késztet arra, hogy akár idő előtt is a bölcsőde gondjaira bízza a gyermeket.

A gyermek bölcsődébe indulása előtt, amely nyilvánvalóan lelkileg is megviseli a szülőt és a kicsit egyaránt, érdemes előkészületeket tenni.

1.Az egyik leglényegesebb dolog, hogy legalább megszokott környezetét ne most változtassuk meg. Ha lehet, költözést, átrendezést ne ugyanakkor, vagy kicsivel előtte bonyolítsunk. A lurkónak komoly biztonságérzetet ad a megszokott otthon és szoba, s ha élete valamely részében gyökeres változás következik be – történetesen bölcsődébe adják -, akkor két nagy változás egyszerre sok lesz neki.

2.Fokozatosan érdemes rászoktatni arra, hogy délután egy alkalommal aludjon – ahogyan majd a bölcsiben -, illetve leszoktatni arról, hogy napközben anya szoptatja. Amennyiben az elválasztást teljes mértékben még nem tervezzük, álljunk át arra, hogy reggel és este szoptatjuk a kicsit, mielőtt a gyermek bölcsődébe indul. Az ott töltött időszakban cumisüveggel, hozzátáplálással fog étkezni a csemete. Nyolchónaposan már be lehet vezetni, hogy először szoptatják, majd egyéb ételt is adnak neki. Mire ugyanis bölcsibe kell mennie, elengedhetetlen, hogy mástól is elfogadjon ételt.

bolcsode1-620x360

A bölcsődékben általában pépes és darabos ételeket is készítenek a gyerekeknek, kortól függően.

3.Kezdjük el a gyermek bölcsődébe indulása előtti beszoktatást akkor, amikor például szabadságon vagyunk. Az első pár napon a szülő is maradhat vele, amikor ismerkedik a környezettel. Egy-két hétig úgy hagyhatjuk ott a kicsit, hogy bármikor érte tudunk menni. Nem kell a munkahelyen azért idegeskednünk, hogyan boldogul. A legideálisabb, hogy mire munkába indulunk, a lurkó már megszokja a bölcsődét.

4.A felkészülés része az is, hogy próbáljuk kissé megerősíteni a lurkó immunrendszerét. Senki számára sem meglepő ugyanis, hogy miután a gyermek bölcsődébe kerül, szinte állandóan elkaphat (és el is kap) valamit a többiektől. Több zöldséggel, gyümölccsel, vitaminnal nagyobb eséllyel veszi fel a harcot a betegségekkel szemben.  A pro- és a prebiotikum is jó megoldás lehet.

5.A szülőnek is nehéz átélni és hozzászokni, hogy mostantól nem tölt annyi időt a gyermekkel – s otthagyni a bölcsődében, miközben a sírás fojtogatja. A legjobb, amit tehetünk, hogy igyekszünk könnyű szívvel tenni mindezt – mert a lurkóra hatnak az anya érzelmei, s ha nem érzékeli ezt akkora problémának, ő is jobban viseli majd az elválást.

6.S végül mivel készüljünk, ha a gyermek bölcsődébe indul? A még nem szobatiszta csemetéknek mindenképp szükségük lesz pelenkára, sőt popsikrémet is érdemes bevinni a bölcsibe. Tisztasági csomaggal (akár az oviban, iskolában) szintén készülni kell. Ágyneműre szükség lehet, ahogyan alvójátékra, cumira is, amennyiben a gyermek igényli. Ami az öltözéket illeti, mindig kényelmes cipőkben gondolkodjunk, mely nem túl zárt, s lehetőleg tépőzáras vagy bebújós, mert azt idővel a kicsi maga is fel tudja venni. Tartsunk benn a bölcsiben váltóruhát a gyermeknek, hosszú ujjút és néhány pólót is. A legjobb a pamut anyagú, nem izzad bele a lurkó. Akár benn van a kicsi, akár az udvaron, szükség lehet ugyanis egy plusz pulcsira, vagy arra, hogy a meleg felsőtől megszabaduljon. Váltó zoknik szintén kellenek. Ügyeljünk arra, hogy kifejezetten „játszós ruha” is legyen a gyermeknek, amit nem baj, ha bepiszkol. Előkét ugyancsak érdemes vinni a bölcsődébe.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.