Egészséges táplálkozás a kezdetektől

A gyermekek táplálkozása életük első napjaitól hatással van felnőttkori egészségükre, hiszen a kiegyensúlyozott fejlődéshez szervezetüknek a legjobb minőségű táplálékot kell kapnia.

Az első hat hónap tápláléka az anyatej, amely nem csupán a növekedésben, de a betegségek megelőzésében is kulcsszerepet játszik. 1-3 éves korban alakul ki gyermekünk ízlése és táplálkozási szokásai, így fontos, hogy már kicsi kortól az ételek minősége és tápanyag tartalma számukra optimális legyen!

A helyes táplálkozás segít az elhízás és az allergiák kialakulásának megelőzésében, és egy életre rögzíti a helyes választásokat. A gyermekvárás sokáig csak a család ügye volt, hiszen a család – nagynénik, testvérek, nagyszülők -segítették a kismamákat a várandósság, a szülés és a gyermeknevelés idején.

A többgenerációs együttélés lehetővé tette a tapasztalok átadását, egymás támogatását, testileg, lelkileg és gyakorlatilag is. Manapság a rengeteg, egymásnak ellentmondó információ megnehezíti a fiatal édesanyák dolgát. Az internet, könyvek, a média mellett a hagyomány, a gyökerek ismeretének a hiánya bizonytalanságot, zavart okoz a leendő szülőkben.

baby

Anyatejes táplálás

Egy nemzetközileg elismert szakmai folyóiratban, a Lancet-ben, 1994-ben a következő gondolat jelent meg: „Ha felfedeznének egy új oltóanyagot, amely gyermekek millióinak az életét mentené meg évente, azon kívül olcsó, biztonságos, szájon át adható lenne, nem igényelne hűtőláncot, használata azonnal, közegészségügyi paranccsá válna. A szoptatás mindezt tudja, de a támogatás „láncát” igényli, vagyis az anyák gondos segítését, hogy önbizalmuk legyen, tudják, mit kell tenniük.”

Fontos kiemelni, hogy a szoptatás olcsó és nem károsítja a környezetet, de vajon hogyan készülhetünk fel a szoptatásra? Néhány jó tanács a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottságtól: a szoptatásra már a várandósság alatt készüljünk fel, a család közösen gyűjtheti az információkat, és közös döntést hozhat a csecsemő táplálását illetően! A csecsemő számára az anyatej a legoptimálisabb összetételben és mennyiségben tartalmazza a tápanyagokat.

A szoptatása folyamán a gyerek igényeinek megfelelően változik az összetétele, immunanyagai révén véd a fertőzésektől (középfülgyulladás, tüdőgyulladás, hasmenéses betegségek) valamint a későbbi életkorban a cukorbetegség és az elhízás ellen is.

A hosszától függően, az anya egészségét is támogatja a szoptatás, mivel csökkenti a petefészek- és a mellrák, a cukor- és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a későbbi életkorban jelentkező csontritkulás előfordulását. Mindig kéznél van és mindig megfelelő hőfokú.

smiley

A várandós gondozás során a védőnővel, a szülésznővel, a szülész orvossal vagy más édesanyákkal nyíltan beszéljük meg esetleges fenntartásainkat, félelmeinket a szoptatással, mellre helyezéssel kapcsolatban!

Egészséges anya és egészséges újszülött esetén, a megszületést követő első két órában már a szülőszobán megtörténhet az első bőrkontaktus és szoptatás. Ezt követően a baba-mama kórtermekben elindulhat az igény szerinti szoptatás. Minél gyakrabban, intenzívebben szopik a csecsemő, annál több tej termelődik.

A szoptatás nyugodt éber állapotban legsikeresebb, figyeljünk a korai éhségjelekre! Amikor már aktívvá válik a csecsemő, cuppog, kezét, öklét a szájához veszi, készüljünk elő! Nehezebb a mellre helyezés, ha már sír a csecsemő, hiszen ebben az esetben szoptatás előtt meg kell nyugtatni!

Hazatérve a legkisebb probléma esetén is kérjük szakember gyakorlati segítségét! A jó szoptatás nem azt jelenti, hogy nem fordulhat elő probléma, hanem hogy ezeket a problémákat sikerül megoldani!

Forrás: