Mérgező tinta?

A betintázás valóban ártalmas, de maga a tinta is veszélyes-e a gyerekre? Mennyire kell óvatosnak lennie a szülőnek, mikor az íróeszközöket vásárolja meg a lurkónak? A túlzott koncentráció, vagy éppen a lankadó figyelem következtében a kisdiák hajlamos rágni a toll végét. Vajon mi történik, ha nem csak a keze, de a szája is tintás lesz eközben?

Mi a tinta?

A tintát több ezer éve használja az emberiség. Legrégebben, olyan 5000 évvel ezelőtt Kínában kezdték alkalmazni, de számos nép történelmében tűnik fel ez az anyag, mely a művészet mellett, adminisztrációs, de rituális célokat is szolgált. Tulajdonképpen, a tinta festékoldat, mely vízzel vagy más oldószerrel keverve alkalmas lesz írásra, rajzolásra.

Rengeteg változata terjedt el megjelenése óta, mind az előállított anyaga, mind színe és felhasználása tekintetében. Ma is jelen van mindennapjainkban a tus, a golyóstoll, és végül a nyomtató használatának köszönhetően.

toll

Az iskolában

A gyerkőc az iskolapadba ülve hamar íróeszközt ragad. Persze eleinte még színez, majd az évszakok múlásával a betűket is elkezdi kanyarítani. Tollat azonban, csak felsőbb osztályokban adnak a diákok kezébe: ennek oka a tinta, de nem feltétlenül azért, mert veszélyes lenne a gyerekek szervezetére nézve.

A probléma a maradandóságából adódik, tehát a szülőknek elsősorban nem azért kell aggódni, mert a gyerkőcnek a toll végéből, vagy az összemaszatolt kezéről a szájába jut a tinta. Nagyobb gondot fog okozni az összekent, tintás ruha.

Tinta a szervezetben

A tinta valóban okozhat problémát a szervezetbe jutva, azonban a kezekről, papírról, vagy a tollból kifolyva nem kerül veszélyesnek mondható mennyiség a gyerkőcbe. Ahhoz, hogy tintamérgezéstől kelljen tartani, ennél jóval tetemesebb adagra van szükség, vagy olyan nyílt sebre, mely meggyorsítja a véráramba jutást! Éppen ezért, 10 éves kortól nyugodtan adható a gyerkőc kezébe toll. Ilyenkor már attól sem kell tartani, hogy hegyes végét a szájába veszi, vagy megsebzi vele magát.

Forrás: