Asztma: a leggyakoribb gyermekkori betegség

Az asztma korunk népbetegsége, melynek kialakulásában számos tényező szerepet játszik. A Földön nagyjából 200 millió embert érint, emellett a gyermekkor leggyakoribb krónikus betegsége, ráadásul folyamatosan emelkedő tendenciát mutat a kiskorban kialakuló asztmás betegek száma.

Bár az asztma a leggyakrabban kialakuló gyermekkori megbetegedés, napjainkban még nem gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel azonban enyhíthetőek a tünetek. A betegség súlyossága gyermekenként változó, az enyhétől az egészen súlyosig terjedhet.

Az asztma kialakulásának okai

Az asztma hátterében a hörgők különböző okok miatt fellépő, gyakori gyulladása áll. Olykor a genetika okolható a betegség kialakulásáért, de külső tényezők hatására is asztmássá válhat a kicsi. A leggyakoribb kiváltó ok az allergiára való hajlam, a dohányfüst, illetve a különböző légúti fertőzések.

Érdekes, hogy a genetikai úton öröklődő asztmát leggyakrabban az édesanya örökíti át gyermekének. Sajnos a betegség már az anyaméhben kialakulhat, így a kismamának fokozottan oda kell figyelni a terhesség alatt a dohányfüst elkerülésére, a betegségekre és az egészséges táplálkozásra.

asztma2

Az asztma tünetei

Az asztma tünetei és a betegség lefolyása életkoronként más és más: 10 éves kor alatt inkább a fiúk, felette inkább a lányok körében gyakori. Kezdetben légúti megbetegedéseket kísérő, kínzó, száraz köhögéssel jelentkezik, ilyenkor sok szülő nem is sejti, hogy a pici akár asztmás is lehet.

Ha azonban a betegség elmúlta után is megmarad a köhögés, a kicsi gyakran panaszkodik nehéz légzésre, fáj vagy szúr a mellkasa, sokszor sípolva, zihálva vesz levegőt, érdemes az asztma lehetőségét is figyelembe venni! A betegséget kísérő köhögés gyakran jelentkezik éjszaka és fizikai terhelés miatt is.

Amit szülőként tehetsz

A tünetek megjelenésekor célszerű azonnal orvoshoz vinni a picit, hogy mielőbb megkapja a megfelelő gyógyszeres kezelést! Ha a gyermekre rátör a köhögési roham, támasszuk meg a hátát párnákkal, hogy félig ülő helyzetbe kerüljön és a légzéshez használt izmokat a lehető leghatékonyabban tudja használni lélegzetvételkor!

Csecsemőknél ezt a helyzetet nem tudjuk megteremteni, ilyenkor nyissunk ablakot, hogy minél több oxigén jusson a helyiségbe! Itassunk a csöppséggel sok vizet, mert a folyamatos köhögéssel több folyadék távozik a szervezetből, ráadásul a lerakódást is jól oldja!

Az asztma tüneteinek enyhítésére bizonyítottan jó hatással vannak a barlangkúrák, mert a tiszta levegő megnyugtatja a nyálkahártyát. A sóbarlangban vagy sókamrában a sós levegő oldja a nyákot a tüdőből, emellett a megduzzadt hörgőket is lelohasztja, így enyhítve az asztma okozta kellemetlen köhögést és fuldokló érzést. Érdemes a nyárra egy kellemes, tengerparti nyaralást szervezni, ami szintén jót tesz a kicsi tüdejének!

Forrás: https://napidoktor.hu/index